Forskjell mellom versjoner av «1926»
Fra Speiderhistorisk leksikon
(Fjerner revisjon 170116 av Grenfinken (diskusjon)) |
(Fjerner revisjon 170115 av Grenfinken (diskusjon)) |
||
Linje 2: | Linje 2: | ||
{{Årstall}} | {{Årstall}} | ||
== Merkedager, stiftelser og innvielser == | == Merkedager, stiftelser og innvielser == | ||
− | * [[26. mars]] – | + | * [[26. mars]] – '''[[Larvik MS]] stiftes |
− | * [[31. mars]] – [[2. Minde]]''' i [[Bergen krets (Norsk Speidergutt-Forbund)|Bergen krets]] av [[Norsk Speidergutt-Forbund]] | + | * [[31. mars]] – '''[[2. Minde]]''' i [[Bergen krets (Norsk Speidergutt-Forbund)|Bergen krets]] av [[Norsk Speidergutt-Forbund]] |
− | * [[mars]] | + | * [[mars]] – '''[[Sarpsborg 1 (KFUK)|Sarpsborg 1]]''' i [[Østfold krets (KFUK)|Østfold krets]] av [[Norges KFUK-speidere]] |
− | * [[23. april]] – [[Stange 1 (NSPF)]] | + | * [[23. april]] – '''[[Stange 1 (NSPF)|Stange 1]]''' i [[Oppland krets (NSPF)|Oppland krets]] av [[Norsk Speiderpikeforbund]] |
* [[6. mai]] [[1926]] – [[1. Ullevål]] | * [[6. mai]] [[1926]] – [[1. Ullevål]] | ||
− | * [[30. mai]] – [[ | + | * [[30. mai]] – '''[[Livredningsscouter]] / [[Frelsesarmeens speiderkorps]] tropp nr. 19, dagens [[Haugesund FA]]'''. |
* [[mai]] ''(dato uviss)'' – [[Otta 1 (NSPF)]] | * [[mai]] ''(dato uviss)'' – [[Otta 1 (NSPF)]] | ||
− | * [[17. juni]] – [[Epworth-ligaens Pikespeiderkorps]] | + | * [[mai]] – '''[[Otta 1 (NSPF)|Stange 1]]''' i [[Oppland krets (NSPF)|Oppland krets]] av [[Norsk Speiderpikeforbund]] |
− | * [[5. august]] – [[1. Stongfjorden]] | + | * [[17. juni]] – '''[[Epworth-ligaens Pikespeiderkorps]]''' |
− | * [[23. oktober]] – [[Sarpsborg 2 MS]] | + | * [[5. august]] – '''[[1. Stongfjorden]]''' i [[Bergen krets (Norsk Speidergutt-Forbund)|Bergen krets]] av [[Norsk Speidergutt-Forbund]] |
− | * [[24. november]] – [[1. Gyldenpris]] | + | * [[23. oktober]] – '''[[Sarpsborg 2 MS]]''' i [[Østfold krets (KFUK)|Østfold krets]] av [[Norges KFUK-speidere]] |
− | * [[29. november]] – [[Fredrikstad 1 MS]] | + | * [[24. november]] – '''[[1. Gyldenpris]]''' i [[Bergen krets (Norsk Speidergutt-Forbund)|Bergen krets]] av [[Norsk Speidergutt-Forbund]] |
− | * ' | + | * [[29. november]] – '''[[Fredrikstad 1 MS]]''' i [[Østfold krets (KFUK)|Østfold krets]] av [[Norges KFUK-speidere]] |
− | * ' | + | * '''[[Brønnøysund 1]]''' i [[Helgeland krets (KFUK)|Helgeland krets]] av [[Norges KFUK-speidere]] |
− | * ' | + | * '''[[Elverum 1 M]]''' i [[Østerdalen krets (KFUK)|Østerdalen krets]] av [[Norges KFUK-speidere]] |
− | * ' | + | * '''[[Levanger 1 (KFUK)|Levanger 1]]''' i [[Trøndelag krets (KFUK)|Trøndelag krets]] av [[Norges KFUK-speidere]] |
− | * '' | + | * '''[[Mo 2]]''' i [[Helgeland krets (KFUK)|Helgeland krets]] av [[Norges KFUK-speidere]] |
− | * ' | + | * '''[[Nordstrand 3 (KFUK)|Nordstrand 3]]''' i [[Bunnefjord krets (KFUK)|Bunnefjord krets]] av [[Norges KFUK-speidere]] |
− | * ''( | + | * '''[[1. Odda]]''' i [[Bergen krets (Norsk Speidergutt-Forbund)|Bergen krets]] av [[Norsk Speidergutt-Forbund]] starter opp igjen |
− | * ''( | + | * '''[[Oslo 11 (KFUK)|Oslo 11]]''' i [[Oslo - Akershus krets (KFUK)|Oslo - Akershus krets]] av [[Norges KFUK-speidere]] |
− | * ''( | + | * '''[[Oslo 12 (KFUK)|Oslo 12]]''' i [[Oslo - Akershus krets (KFUK)|Oslo - Akershus krets]] av [[Norges KFUK-speidere]] |
− | * '' | + | * '''[[Sarpsborg 1 (KFUK)|Sarpsborg 1]]''' i [[Østfold krets (KFUK)|Østfold krets]] av [[Norges KFUK-speidere]] |
− | * ' | + | * '''[[Skien 3 (KFUK)|Skien 3]]''' i [[Telemark krets (KFUK)|Telemark krets]] av [[Norges KFUK-speidere]] |
+ | * '''[[Tromsø 1]]''' i [[Nord-Troms krets (KFUK)|Nord-Troms krets]] av [[Norges KFUK-speidere]] | ||
+ | * '''[[Vennesla 1 (KFUK)|Vennesla 1]]''' i [[Vest-Agder krets (KFUK)|Vest-Agder krets]] av [[Norges KFUK-speidere]] | ||
== Nedlagt i løpet av året == | == Nedlagt i løpet av året == |
Revisjonen fra 1. mai 2016 kl. 01:35
◄ | 19. århundre | ◄ 20. århundre ► | 21. århundre | ► ◄ | 1900-årene | 1910-årene | ◄ 1920-årene ► | 1930-årene | 1940-årene | ► ◄ ◄ | ◄ | 1921 – 1922 – 1923 – 1924 – 1925 ◄ 1926 ► 1927 – 1928 – 1929 – 1930 | 1931 | ► | ► ► |
Begivenheter i 1926 |
---|
Stiftet i 1926 |
Arrangementer |
Merkedager, stiftelser og innvielser
- 26. mars – Larvik MS stiftes
- 31. mars – 2. Minde i Bergen krets av Norsk Speidergutt-Forbund
- mars – Sarpsborg 1 i Østfold krets av Norges KFUK-speidere
- 23. april – Stange 1 i Oppland krets av Norsk Speiderpikeforbund
- 6. mai 1926 – 1. Ullevål
- 30. mai – Livredningsscouter / Frelsesarmeens speiderkorps tropp nr. 19, dagens Haugesund FA.
- mai (dato uviss) – Otta 1 (NSPF)
- mai – Stange 1 i Oppland krets av Norsk Speiderpikeforbund
- 17. juni – Epworth-ligaens Pikespeiderkorps
- 5. august – 1. Stongfjorden i Bergen krets av Norsk Speidergutt-Forbund
- 23. oktober – Sarpsborg 2 MS i Østfold krets av Norges KFUK-speidere
- 24. november – 1. Gyldenpris i Bergen krets av Norsk Speidergutt-Forbund
- 29. november – Fredrikstad 1 MS i Østfold krets av Norges KFUK-speidere
- Brønnøysund 1 i Helgeland krets av Norges KFUK-speidere
- Elverum 1 M i Østerdalen krets av Norges KFUK-speidere
- Levanger 1 i Trøndelag krets av Norges KFUK-speidere
- Mo 2 i Helgeland krets av Norges KFUK-speidere
- Nordstrand 3 i Bunnefjord krets av Norges KFUK-speidere
- 1. Odda i Bergen krets av Norsk Speidergutt-Forbund starter opp igjen
- Oslo 11 i Oslo - Akershus krets av Norges KFUK-speidere
- Oslo 12 i Oslo - Akershus krets av Norges KFUK-speidere
- Sarpsborg 1 i Østfold krets av Norges KFUK-speidere
- Skien 3 i Telemark krets av Norges KFUK-speidere
- Tromsø 1 i Nord-Troms krets av Norges KFUK-speidere
- Vennesla 1 i Vest-Agder krets av Norges KFUK-speidere
Nedlagt i løpet av året
Andre speiderhistoriske hendelser
- Kretsleir i Førde for Bergen krets (Norsk Speidergutt-Forbund)
- Kretsleir på Halsnøy for Bergen krets (NSPF)
- Tenkedagen blir innstiftet