Forskjell mellom versjoner av «4. Oslo»
(→Den første 4. Oslo) |
|||
Linje 28: | Linje 28: | ||
===Den første 4. Oslo=== | ===Den første 4. Oslo=== | ||
[[4. Oslo|4. Kristiania]] ble første gang brukt som troppsnavn i [[1911]]. Da ble [[2. Kristiania]] - [[Hans Møller Gasmann]]s tropp delt i to, og den ene delen fikk navnet [[4. Kristiania]]. | [[4. Oslo|4. Kristiania]] ble første gang brukt som troppsnavn i [[1911]]. Da ble [[2. Kristiania]] - [[Hans Møller Gasmann]]s tropp delt i to, og den ene delen fikk navnet [[4. Kristiania]]. | ||
+ | |||
+ | ''[[Norsk Speidergutt-Forbund]]s første tropper i [[1911]] var [[1. Oslo|1. Kristiania]] med troppsfører [[Christian Dons|Dons]], [[2. Oslo|2. Kristiania]] med troppsfører [[Hans Møller Gasmann|Gasmann]], [[3. Oslo|3. Kristiania]] med troppsfører [[Arne Godal|Godal]], [[5. Oslo|5. Kristiania]] med [[Edvard Eckhoff|Eckhoff]] og [[1. Bygdøy]] med troppsfører [[Atle Angell|Angell]]. [[4. Oslo|4. Kristiania]] var reservert [[Hans Møller Gasmann|Gasmann]], som ønsket å dele troppen sin i to. [[6. Oslo|6. Kristiania]] ble senere dannet i [[Hans Møller Gasmann|Gasmann]]s gamle forening, Vålerenga KFUM`s gutteavdeling i [[1911]] med troppsfører [[Ellef Ramnæs|Ramnæs]].'' <ref> Se [[Fredrik Rieber-Mohn]], [[1921]] - [[Masteroppgave i historie]], [[Sondre Ljoså]], Universitetet i Oslo, våren [[2007]] </ref> | ||
Troppen ble lagt ned i [[1914]], og speiderne gikk tilbake til [[2. Kristiania]]. *Mer om dette under [[2. Oslo]].* <ref>[[Østenfor sol og vestenfor måne]] [[2. Oslo]]s jubileumsbok fra 1961.</ref> | Troppen ble lagt ned i [[1914]], og speiderne gikk tilbake til [[2. Kristiania]]. *Mer om dette under [[2. Oslo]].* <ref>[[Østenfor sol og vestenfor måne]] [[2. Oslo]]s jubileumsbok fra 1961.</ref> |
Revisjonen fra 24. sep. 2013 kl. 15:02
4. Oslo | |
---|---|
Stiftet: | 26. januar 1920. |
Krets: | Oslospeiderne |
Forbund: | Norges speiderforbund |
Fylke: [1] | Oslo |
4. Oslo ble stiftet i 1920, og hadde da navnet 4. Kristiania. Gruppen la ned virksomheten i løpet av 2011.
Innhold
Område
Gruppen holdt til på Fagerborg i Oslo, og hadde møter i Fagerborg menighetshus
Historie
Den første 4. Oslo
4. Kristiania ble første gang brukt som troppsnavn i 1911. Da ble 2. Kristiania - Hans Møller Gasmanns tropp delt i to, og den ene delen fikk navnet 4. Kristiania.
Norsk Speidergutt-Forbunds første tropper i 1911 var 1. Kristiania med troppsfører Dons, 2. Kristiania med troppsfører Gasmann, 3. Kristiania med troppsfører Godal, 5. Kristiania med Eckhoff og 1. Bygdøy med troppsfører Angell. 4. Kristiania var reservert Gasmann, som ønsket å dele troppen sin i to. 6. Kristiania ble senere dannet i Gasmanns gamle forening, Vålerenga KFUM`s gutteavdeling i 1911 med troppsfører Ramnæs. [2]
Troppen ble lagt ned i 1914, og speiderne gikk tilbake til 2. Kristiania. *Mer om dette under 2. Oslo.* [3]
Restartet
4. Kristiania ble stiftet i 1920 av kadett Rolf Nerem med Arne Stein Mellegård som assistent[5] Var da medlem av Norsk Speidergutt-Forbund. Da Kristiania skiftet navn til Oslo i 1924, byttet gruppen navn til 4. Oslo. Flokken ble stiftet av Eva Hopp i 1938.
I 1929 er det totalt 28 medlemmer av troppen. [6]
I 1936 var troppen med i 1. Oslo avdeling (Norsk Speidergutt-Forbund) i Oslo krets (Norsk Speidergutt-Forbund). [7]
Benevnes som en tropp i Sentrum avdeling, Oslo krets (NSF) i 1971. [8]
Odd Hopp var med i denne troppen fra han var 10 år.
Ledere
Troppsfører og troppsledere
- 1920 - 1922 – Rolf Nerem
- 1922 - 1923 – Georg B. Scheise [9]
- 1924 - 1925 – Rolf Nerem
- 1926 - 1930 – Arne Stein Mellegård [10]
- 1931 - 1932 – Arve Klungseth
- 1932 - (1936) – Arne Stein Mellegård [11] [12]
Gruppeledere
Hytte
Gruppen kjøpte i 1947 Fjeros hytta ved Rognlivann i Lommedalen. Finansieringen til hytta var et lotteri, med utloddning av en omsydd pelskåpe. I tillegg til selve hytta ble det også kjøpt noen mål tomt.
Hedersbevisninger
I 1936 fikk gruppen sitt "Sølvkjede" i gave av forldrelaget. Dette ble delt ut samme med banner hvert halvår til beste og nest beste patrulje i gruppen. "Sølvkjede" kan nå beskues på Speidermuseet.
Om Oslo og Akershus
|
|
1. Abildsø | 1. Alnabru | 1. Ammerud (KFUM) | 1. Aurskog (KFUM) | 1. Asker | 2. Asker (KFUM) | 1. Bekkelaget | 2. Bekkelaget | 3. Bekkelaget | 1. Bestum | 2. Bestum | 1. Blakstad (KFUM) | 1. Blindern (KFUM) | 1. Blommenholm | 1. Bryn | 2. Bryn | 3. Bryn | 4. Bryn (KFUM) | 1. Bygdøy | 1. Bærum | 2. Bærum | 1. Bøler | 1. Dikemark | 1. Drøbak | 2. Drøbak | 1. Dælivann (KFUM) | 3. Eiksmarka (KFUM) | 1. Ellingsrud (KFUM) | 1. Fagerborg (KFUM) | 1. Fetsund (KFUM) | 1. Fossum (KFUM) | 1. Frogn (KFUM) | 1. Furuset | 2. Furuset (KFUM) | 1. Gardemoen | 1. Grav | 1. Grefsen | 2. Grefsen | 3. Grefsen | 4. Grefsen | 5. Grefsen (KFUM) | 1. Grorud | 1. Hakadal | 2. Hakadal (KFUM) | 1. Hauketo | 1. Hasle (KFUM) | 1. Heggedal (KFUM) | 1. Holmlia (KFUM) | 1. Holmen (KFUM) | 1. Holmenkollen | 1. Høland | 1. Hølen | 1. Høn (KFUM) | 1. Høvik | 2. Høvik | 1. Høybråten (KFUM) | 1. Jar | 1. Jessheim (KFUM) | 1. Kalbakken | 1. Kjelsås | 1. Kisa (KFUM) | 1. Kløfta | 2. Kløfta (KFUM) | 1. Kolbotn | 2. Kolbotn | 3. Kolbotn | 4. Kolbotn | 1. Kolsås | 2. Kolsås (KFUM) | 1. Lambertseter (KFUM) | 1. Langhus | 1. Lilleaker | 1. Lillestrøm | 2. Lillestrøm | 3. Lillestrøm (KFUM) | 4. Lillestrøm | 1. Linderud | 1. Ljan | 1. Lommedalen | 2. Lommedalen (KFUM) | 1. Løren | 1. Lørenskog (KFUM) | 1. Manglerud | 2. Manglerud (KFUM) | 1. Myrvold | 1. Nesodden | 2. Nesodden | 3. Nesodden | 1. Nittedal | 2. Nittedal | 1. Nordberg | 2. Nordberg (KFUM) | 1. Nordstrand | 2. Nordstrand | 3. Nordstrand | 1. Nydalen | 1. Oppegård | 2. Oppegård | 1. Oppsal | 1. Oslo | 2. Oslo | 3. Oslo | 4. Oslo | 5. Oslo | 6. Oslo | 7. Oslo Kanaljene | 8. Oslo | 9. Oslo | 10. Oslo | 11. Oslo | 12. Oslo | 13. Oslo | 14. Oslo | 15. Oslo | 16. Oslo | 17. Oslo Kampianerne | 18. Oslo | 19. Oslo | 20. Oslo | 21. Oslo | 22. Oslo | 23. Oslo | 24. Oslo | 25. Oslo | 26. Oslo | 27. Oslo | 28. Oslo | 29. Oslo | 30. Oslo | 31. Oslo | 32. Oslo MS | 33. Oslo MS | 34. Oslo MS | 35. Oslo | 36. Oslo | 37. Oslo | 38. Oslo | 39. Oslo | 40. Oslo | 41. Oslo | 42. Oslo | 43. Oslo | 44. Oslo | 45. Oslo | 46. Oslo | 47. Oslo | 48. Oslo Uranienborg (KFUM) | 49. Oslo | 50. Oslo Paulus (KFUM) | 51. Oslo | 52. Oslo | 53. Oslo | 54. Oslo | 55. Oslo | 56. Oslo Skogfuglene (KFUM) | 57. Oslo | 58. Oslo | 59. Oslo | 60. Oslo BSK | 61. Oslo | 62. Oslo | 63. Oslo Kampen (KFUM) | 64. Oslo (KFUM) | 65. Oslo (KFUM) | 66. Oslo (KFUM) | 67. Oslo (KFUM) | 68. Oslo (KFUM) | 69. Oslo | 70. Oslo FA | 71. Oslo FA | 72. Oslo FA | 73. Oslo FA | 74. Oslo FA | 75. Oslo FA | 76. Oslo | 77. Oslo FA | 78. Oslo Fagerborg (KFUM) | 79. Oslo | 80. Oslo | 81. Oslo Skillebekk (KFUM) / 81. Oslo Frogner (KFUM) | 82. Oslo Vaterland (KFUM) | 83. Oslo (KFUM) | 84. Oslo | 85. Oslo | 86. Oslo Tøyen (KFUM) | 1. Oslo avdelings Rovertropp | 1. Riis (KFUM) | 2. Riis (KFUM) | 3. Ris (KFUM) | 1. Rælingen (KFUM) | 1. Røa | 2. Røa (KFUM) | 1. Sandvika | 1. Sem | 1. Simensbråten | 1. Sinsen | 2. Sinsen | 3. Sinsen | 1. Skaugum | 1. Ski | 2. Ski | 3. Ski (KFUM) | 1. Slemdal | 2. Slemdal | 1. Slemmestad (KFUM) | 1. Smestad | 2. Smestad (KFUM) | 1. Snarøen Sjø | 1. Stabekk | 1. Stabekk (KFUM) | 2. Stabekk | 3. Stabekk | 4. Stabekk | 1. Steinerud | 1. Steinsby | 1. Stovner (KFUM) | 1. Strømmen | 2. Strømmen | 3. Strømmen | 4. Strømmen (KFUM) | St. Hanshaugen RS-lag | 1. Søndre Nittedal (KFUM) | 1. T-Banen (KFUM) | 1. Tonsen (KFUM) | 1. Torp-Høymyr (KFUM) | 1. Trasop | 1. Tveten (KFUM) | 1. Tåsen | 2. Tåsen | 1. Ullern (KFUM) | 1. Ullensaker (KFUM) | 1. Ullevål | 1. Ulven | 1. Veitvet (KFUM) | 1. Vestby | 1. Woxen (KFUM) | 1. Ytre Enebakk (KFUM) | 1. Økernlund (KFUM) | 1. Ås
Kristiania (1911 - 1920) | Akershus (1920 - 1926) | Oslo (1926 - 1973) | Asker og Bærum (1929 - 1978) | Follo (1929 - 1978) | Nedre Romerike (1929 - 1978) | Nordstrand (1933 - 1978) | Oslo Maridalen (1973 - 1978) | Oslo Lillomarka (1973 - 1978) | Oslo Sentrum (1973 - 1978) | Oslo Ullern (1973 - 1978) | Oslo Vestre Aker (1973 - 1978) | Oslo Østmarka (1973 - 1978)
1. Oslo –
2. Oslo –
3. Oslo –
4. Oslo –
5. Oslo –
6. Oslo –
7. Oslo –
8. Oslo –
9. Oslo MS –
10. Oslo –
Alna - Bryn –
Bærum –
Grefsen
(Grorud og Nittedal, Nedre Romerike) –
Lillomarka –
Nordstrand –
Sentrum –
Sogn –
Ullern –
Vestre Aker –
Østmarka –
Østre Aker
Kristiania / Oslo distrikt (NGSK) (1910 - 1912/13) Akershus (NSGF) (1920 - 1926) | Asker og Bærum (KFUK) (-) | Asker og Bærum (KFUM) (-) | Asker og Bærum (NSGF) (1929 - 1978) | Bunnefjord (KFUK) (-) | Follo (KFUM) (-) | Follo (NSGF) (1929 - 1978) | Follo (NSPF) (1945 - ) | Kristiania (NSGF) (1911 - 1920) | Østoppland (NSGF) ( - ) Nedre Romerike (NSGF) (1929 - ) | Oslo (NSGF) (1926 - 1973) | Oslo-Akershus (KFUM) (-) | Romerike (KFUK) (-) | Romerike (KFUM) (-) | Romerike (NSGF) (-) | Vestre Aker (NSPF) (1941 - ) | Vestre Akershus (KFUK) (1929 - ) | Vestre Akershus (NSPF) (-) | Østre Akershus (KFUK) (1929 - ) | Asker og Bærum (SGGN) (? – i dag) | Follo (SGGN) (- i dag) | Romerike (SGGN) (- i dag) | Asker og Bærum (NSF) (1978 - i dag) | Follo (NSF) (1978 - i dag) | Romerike (NSF) (1978 - i dag) | Asker og Bærum (KFUK-KFUM) (2003 - i dag) | Romerike (KFUK-KFUM) (2003 - i dag)
Kristiania / Oslo distrikt (NGSK) (1910 - 1913) | Kristiania (NSGF) (1911 - 1920) | Akershus (NSGF) (1920 - 1926) | Kristiania - Akershus (KFUK) (1921 – 1926) | Oslo - Akershus (KFUK) (1926 – 1945) | Oslo (NSPF) ( - 1978) | Oslo (NSGF) (1926 - 1973) | Nordstrand (NSF) (1933 - 1978) | Bunnefjord (KFUK) (-) | Oslo 1. (KFUK) (1945 – 1960) | Oslo 2. (KFUK) (1945 – 1960) | Oslo 3. (KFUK) (1945 – 1960) | Oslo 4. (KFUK) (1945 – 1960) | Oslo 5. (KFUK) (1945 – 1960) | Oslo 6. (KFUK) (1945 – 1960) | Oslo-Akershus (KFUM) (-) | Vestre Aker (KFUK) ( - 1988) | Østre Aker (KFUK) ( - 1988) | Oslo (KFUK) ( – 1988) | Oslo Ullern (NSF) (1972 - 1978) | Oslo Vestre Aker (NSF) (1972 - 1978) | Oslo Sentrum (NSF) (1972 - 1978) | Oslo Maridalen (NSF) (1972 - 1978) | Oslo Lillomarka (NSF) (1972 - 1978) | Oslo Østmarka (NSF) (1972 - 1978) | Oslo Nordmarka (NSF) (1978 - 2004) | Oslo Lillomarka (NSF) (1978 - 2004) | Oslo Østmarka (NSF) (1978 - 2004) | Vestre Oslo (KFUK) (1988 - 2004) | Østre Oslomarka (KFUK) (1988 - 2004) | Oslo (SGGN) (? – i dag) | Oslospeiderne (NSF) (1978 - i dag) | Oslo (KFUK-KFUM) (2003 - i dag)
1. Abildsø | 1. Alnabru | 1. Ammerud (KFUM) | 1. Aurskog (KFUM) | 1. Asker | 2. Asker (KFUM) | 1. Bekkelaget | 2. Bekkelaget | 3. Bekkelaget | 1. Bestum | 2. Bestum | 1. Blakstad (KFUM) | 1. Blindern (KFUM) | 1. Blommenholm | 1. Bryn | 2. Bryn | 3. Bryn | 4. Bryn (KFUM) | 1. Bygdøy | 1. Bærum | 2. Bærum | 1. Bøler | 1. Dikemark | 1. Drøbak | 2. Drøbak | 1. Dælivann (KFUM) | 3. Eiksmarka (KFUM) | 1. Ellingsrud (KFUM) | 1. Fagerborg (KFUM) | 1. Fetsund (KFUM) | 1. Fossum (KFUM) | 1. Frogn (KFUM) | 1. Furuset | 2. Furuset (KFUM) | 1. Gardemoen | 1. Grav | 1. Grefsen | 2. Grefsen | 3. Grefsen | 4. Grefsen | 5. Grefsen (KFUM) | 1. Grorud | 1. Hakadal | 2. Hakadal (KFUM) | 1. Hauketo | 1. Hasle (KFUM) | 1. Heggedal (KFUM) | 1. Holmlia (KFUM) | 1. Holmen (KFUM) | 1. Holmenkollen | 1. Høland | 1. Hølen | 1. Høn (KFUM) | 1. Høvik | 2. Høvik | 1. Høybråten (KFUM) | 1. Jar | 1. Jessheim (KFUM) | 1. Kalbakken | 1. Kjelsås | 1. Kisa (KFUM) | 1. Kløfta | 2. Kløfta (KFUM) | 1. Kolbotn | 2. Kolbotn | 3. Kolbotn | 4. Kolbotn | 1. Kolsås | 2. Kolsås (KFUM) | 1. Lambertseter (KFUM) | 1. Langhus | 1. Lilleaker | 1. Lillestrøm | 2. Lillestrøm | 3. Lillestrøm (KFUM) | 4. Lillestrøm | 1. Linderud | 1. Ljan | 1. Lommedalen | 2. Lommedalen (KFUM) | 1. Løren | 1. Lørenskog (KFUM) | 1. Manglerud | 2. Manglerud (KFUM) | 1. Myrvold | 1. Nesodden | 2. Nesodden | 3. Nesodden | 1. Nittedal | 2. Nittedal | 1. Nordberg | 2. Nordberg (KFUM) | 1. Nordstrand | 2. Nordstrand | 3. Nordstrand | 1. Nydalen | 1. Oppegård | 2. Oppegård | 1. Oppsal | 1. Oslo | 2. Oslo | 3. Oslo | 4. Oslo | 5. Oslo | 6. Oslo | 7. Oslo Kanaljene | 8. Oslo | 9. Oslo | 10. Oslo | 11. Oslo | 12. Oslo | 13. Oslo | 14. Oslo | 15. Oslo | 16. Oslo | 17. Oslo Kampianerne | 18. Oslo | 19. Oslo | 20. Oslo | 21. Oslo | 22. Oslo | 23. Oslo | 24. Oslo | 25. Oslo | 26. Oslo | 27. Oslo | 28. Oslo | 29. Oslo | 30. Oslo | 31. Oslo | 32. Oslo MS | 33. Oslo MS | 34. Oslo MS | 35. Oslo | 36. Oslo | 37. Oslo | 38. Oslo | 39. Oslo | 40. Oslo | 41. Oslo | 42. Oslo | 43. Oslo | 44. Oslo | 45. Oslo | 46. Oslo | 47. Oslo | 48. Oslo Uranienborg (KFUM) | 49. Oslo | 50. Oslo Paulus (KFUM) | 51. Oslo | 52. Oslo | 53. Oslo | 54. Oslo | 55. Oslo | 56. Oslo Skogfuglene (KFUM) | 57. Oslo | 58. Oslo | 59. Oslo | 60. Oslo BSK | 61. Oslo | 62. Oslo | 63. Oslo Kampen (KFUM) | 64. Oslo (KFUM) | 65. Oslo (KFUM) | 66. Oslo (KFUM) | 67. Oslo (KFUM) | 68. Oslo (KFUM) | 69. Oslo | 70. Oslo FA | 71. Oslo FA | 72. Oslo FA | 73. Oslo FA | 74. Oslo FA | 75. Oslo FA | 76. Oslo | 77. Oslo FA | 78. Oslo Fagerborg (KFUM) | 79. Oslo | 80. Oslo | 81. Oslo Skillebekk (KFUM) / 81. Oslo Frogner (KFUM) | 82. Oslo Vaterland (KFUM) | 83. Oslo (KFUM) | 84. Oslo | 85. Oslo | 86. Oslo Tøyen (KFUM) | 1. Oslo avdelings Rovertropp | 1. Riis (KFUM) | 2. Riis (KFUM) | 3. Ris (KFUM) | 1. Rælingen (KFUM) | 1. Røa | 2. Røa (KFUM) | 1. Sandvika | 1. Sem | 1. Simensbråten | 1. Sinsen | 2. Sinsen | 3. Sinsen | 1. Skaugum | 1. Ski | 2. Ski | 3. Ski (KFUM) | 1. Slemdal | 2. Slemdal | 1. Slemmestad (KFUM) | 1. Smestad | 2. Smestad (KFUM) | 1. Snarøen Sjø | 1. Stabekk | 1. Stabekk (KFUM) | 2. Stabekk | 3. Stabekk | 4. Stabekk | 1. Steinerud | 1. Steinsby | 1. Stovner (KFUM) | 1. Strømmen | 2. Strømmen | 3. Strømmen | 4. Strømmen (KFUM) | St. Hanshaugen RS-lag | 1. Søndre Nittedal (KFUM) | 1. T-Banen (KFUM) | 1. Tonsen (KFUM) | 1. Torp-Høymyr (KFUM) | 1. Trasop | 1. Tveten (KFUM) | 1. Tåsen | 2. Tåsen | 1. Ullern (KFUM) | 1. Ullensaker (KFUM) | 1. Ullevål | 1. Ulven | 1. Veitvet (KFUM) | 1. Vestby | 1. Woxen (KFUM) | 1. Ytre Enebakk (KFUM) | 1. Økernlund (KFUM) | 1. Ås
Kristiania (1911 - 1920) | Akershus (1920 - 1926) | Oslo (1926 - 1973) | Asker og Bærum (1929 - 1978) | Follo (1929 - 1978) | Nedre Romerike (1929 - 1978) | Nordstrand (1933 - 1978) | Oslo Maridalen (1973 - 1978) | Oslo Lillomarka (1973 - 1978) | Oslo Sentrum (1973 - 1978) | Oslo Ullern (1973 - 1978) | Oslo Vestre Aker (1973 - 1978) | Oslo Østmarka (1973 - 1978)
Referanser
- ↑ Her er det tatt utgangspunkt i dagens oppdeling av fylker og kommuner og lagt til evnt. tidl. benevnelser for disse. Hvis det ikke er opprettet en egen artikkelside for disse, vil denne bli søkbar og kategorisert etter dagens oppdeling.
- ↑ Se Fredrik Rieber-Mohn, 1921 - Masteroppgave i historie, Sondre Ljoså, Universitetet i Oslo, våren 2007
- ↑ Østenfor sol og vestenfor måne 2. Oslos jubileumsbok fra 1961.
- ↑ Norsk Speidergutt-Forbund Årsmelding 1918 Troppsoversikt, Speideren nr. 10, 1918
- ↑ 1. Oslo speideravdeling 1911 - 1936, s 13.
- ↑ Norsk Speidergutt-Forbund Årsmelding 1928 Troppsoversikt
- ↑ Oslo Speiderkrets 1911 - 1936, 1936.
- ↑ Alltid Beredt! Oslo-speiderne 1911 - 1971 - 60 års jubileumsberetning
- ↑ Årsmelding i Norsk Speidergutt-Forbund 1922
- ↑ Årsmelding i Norsk Speidergutt-Forbund 1928
- ↑ Oversikt over tropper og troppsførere Oslo Speiderkrets 1911 - 1936
- ↑ Årsmelding i Norsk Speidergutt-Forbund 1935
- ↑ 1951 - Oversikt over Forbund-, krets- og tropper, Norsk Speidergutt-Forbund, 1951
- ↑ Opplysninger fra wikipedia.org
- ↑ Opplysninger fra wikipedia.org