4. Oslo
4. Oslo | |
---|---|
Stiftet: | 26. januar 1920. |
Krets: | Oslospeiderne |
Forbund: | Norges speiderforbund |
Fylke: [1] | Oslo |
4. Oslo ble stiftet i 1920, og hadde da navnet 4. Kristiania. Gruppen la ned virksomheten i løpet av 2011.
Innhold
Den første 4. Oslo
4. Kristiania ble første gang brukt som troppsnavn i 1911. Da ble 2. Kristiania - Hans Møller Gasmanns tropp delt i to, og den ene delen fikk navnet 4. Kristiania.
Troppen ble lagt ned i 1914, og speiderne gikk tilbake til 2. Kristiania. *Mer om dette under 2. Oslo.* [2]
I 1929 er troppen med i årsmeldingen til Oslo krets (Norsk Speidergutt-Forbund). [3]
I 1936 var troppen med i 1. Oslo avdeling (Norsk Speidergutt-Forbund) i Oslo krets (Norsk Speidergutt-Forbund). [4]
Benevnes som en tropp i Sentrum avdeling, Oslo krets (NSF) i 1971. [5]
Område
Gruppen holder til på Fagerborg i Oslo, og har møter i Fagerborg menighetshus
Historie
4. Kristiania ble stiftet i 1920 av kadett Rolf Nerem med Arne Stein Mellegård som assistent[7] Var da medlem av Norsk Speidergutt-Forbund. Da Kristiania skiftet navn til Oslo i 1924, byttet gruppen navn til 4. Oslo. Flokken ble stiftet av Eva Hopp i 1938.
Benevnes som en tropp i Oslo krets (Norsk Speidergutt-Forbund) i 1971. [8]
Odd Hopp var med i denne troppen fra han ar 10 år.
Ledere
Troppsfører og troppsledere
- 1920 - 1922 – Rolf Nerem
- 1922 - 1923 – Georg B. Scheise [9]
- 1924 - 1925 – Rolf Nerem
- 1926 - 1930 – Arne Stein Mellegård [10]
- 1931 - 1932 – Arve Klungseth
- 1932 - (1936) – Arne Stein Mellegård [11] [12]
Gruppeledere
Hytte
Gruppen kjøpte i 1947 Fjeros hytta ved Rognlivann i Lommedalen. Finansieringen til hytta var et lotteri, med utloddning av en omsydd pelskåpe. I tillegg til selve hytta ble det også kjøpt noen mål tomt.
Hedersbevisninger
I 1936 fikk gruppen sitt "Sølvkjede" i gave av forldrelaget. Dette ble delt ut samme med banner hvert halvår til beste og nest beste patrulje i gruppen. "Sølvkjede" kan nå beskues på Speidermuseet.
Om Oslo og Akershus
|
|
1. Abildsø | 1. Alnabru | 1. Ammerud (KFUM) | 1. Aurskog (KFUM) | 1. Asker | 2. Asker (KFUM) | 1. Bekkelaget | 2. Bekkelaget | 3. Bekkelaget | 1. Bestum | 2. Bestum | 1. Blakstad (KFUM) | 1. Blindern (KFUM) | 1. Blommenholm | 1. Bryn | 2. Bryn | 3. Bryn | 4. Bryn (KFUM) | 1. Bygdøy | 1. Bærum | 2. Bærum | 1. Bøler | 1. Dikemark | 1. Drøbak | 2. Drøbak | 1. Dælivann (KFUM) | 3. Eiksmarka (KFUM) | 1. Ellingsrud (KFUM) | 1. Fagerborg (KFUM) | 1. Fetsund (KFUM) | 1. Fossum (KFUM) | 1. Frogn (KFUM) | 1. Furuset | 2. Furuset (KFUM) | 1. Gardemoen | 1. Grav | 1. Grefsen | 2. Grefsen | 3. Grefsen | 4. Grefsen | 5. Grefsen (KFUM) | 1. Grorud | 1. Hakadal | 2. Hakadal (KFUM) | 1. Hauketo | 1. Hasle (KFUM) | 1. Heggedal (KFUM) | 1. Holmlia (KFUM) | 1. Holmen (KFUM) | 1. Holmenkollen | 1. Høland | 1. Hølen | 1. Høn (KFUM) | 1. Høvik | 2. Høvik | 1. Høybråten (KFUM) | 1. Jar | 1. Jessheim (KFUM) | 1. Kalbakken | 1. Kjelsås | 1. Kisa (KFUM) | 1. Kløfta | 2. Kløfta (KFUM) | 1. Kolbotn | 2. Kolbotn | 3. Kolbotn | 4. Kolbotn | 1. Kolsås | 2. Kolsås (KFUM) | 1. Lambertseter (KFUM) | 1. Langhus | 1. Lilleaker | 1. Lillestrøm | 2. Lillestrøm | 3. Lillestrøm (KFUM) | 4. Lillestrøm | 1. Linderud | 1. Ljan | 1. Lommedalen | 2. Lommedalen (KFUM) | 1. Løren | 1. Lørenskog (KFUM) | 1. Manglerud | 2. Manglerud (KFUM) | 1. Myrvold | 1. Nesodden | 2. Nesodden | 3. Nesodden | 1. Nittedal | 2. Nittedal | 1. Nordberg | 2. Nordberg (KFUM) | 1. Nordstrand | 2. Nordstrand | 3. Nordstrand | 1. Nydalen | 1. Oppegård | 2. Oppegård | 1. Oppsal | 1. Oslo | 2. Oslo | 3. Oslo | 4. Oslo | 5. Oslo | 6. Oslo | 7. Oslo Kanaljene | 8. Oslo | 9. Oslo | 10. Oslo | 11. Oslo | 12. Oslo | 13. Oslo | 14. Oslo | 15. Oslo | 16. Oslo | 17. Oslo Kampianerne | 18. Oslo | 19. Oslo | 20. Oslo | 21. Oslo | 22. Oslo | 23. Oslo | 24. Oslo | 25. Oslo | 26. Oslo | 27. Oslo | 28. Oslo | 29. Oslo | 30. Oslo | 31. Oslo | 32. Oslo MS | 33. Oslo MS | 34. Oslo MS | 35. Oslo | 36. Oslo | 37. Oslo | 38. Oslo | 39. Oslo | 40. Oslo | 41. Oslo | 42. Oslo | 43. Oslo | 44. Oslo | 45. Oslo | 46. Oslo | 47. Oslo | 48. Oslo Uranienborg (KFUM) | 49. Oslo | 50. Oslo Paulus (KFUM) | 51. Oslo | 52. Oslo | 53. Oslo | 54. Oslo | 55. Oslo | 56. Oslo Skogfuglene (KFUM) | 57. Oslo | 58. Oslo | 59. Oslo | 60. Oslo BSK | 61. Oslo | 62. Oslo | 63. Oslo Kampen (KFUM) | 64. Oslo (KFUM) | 65. Oslo (KFUM) | 66. Oslo (KFUM) | 67. Oslo (KFUM) | 68. Oslo (KFUM) | 69. Oslo | 70. Oslo FA | 71. Oslo FA | 72. Oslo FA | 73. Oslo FA | 74. Oslo FA | 75. Oslo FA | 76. Oslo | 77. Oslo FA | 78. Oslo Fagerborg (KFUM) | 79. Oslo | 80. Oslo | 81. Oslo Skillebekk (KFUM) / 81. Oslo Frogner (KFUM) | 82. Oslo Vaterland (KFUM) | 83. Oslo (KFUM) | 84. Oslo | 85. Oslo | 86. Oslo Tøyen (KFUM) | 1. Oslo avdelings Rovertropp | 1. Riis (KFUM) | 2. Riis (KFUM) | 3. Ris (KFUM) | 1. Rælingen (KFUM) | 1. Røa | 2. Røa (KFUM) | 1. Sandvika | 1. Sem | 1. Simensbråten | 1. Sinsen | 2. Sinsen | 3. Sinsen | 1. Skaugum | 1. Ski | 2. Ski | 3. Ski (KFUM) | 1. Slemdal | 2. Slemdal | 1. Slemmestad (KFUM) | 1. Smestad | 2. Smestad (KFUM) | 1. Snarøen Sjø | 1. Stabekk | 1. Stabekk (KFUM) | 2. Stabekk | 3. Stabekk | 4. Stabekk | 1. Steinerud | 1. Steinsby | 1. Stovner (KFUM) | 1. Strømmen | 2. Strømmen | 3. Strømmen | 4. Strømmen (KFUM) | St. Hanshaugen RS-lag | 1. Søndre Nittedal (KFUM) | 1. T-Banen (KFUM) | 1. Tonsen (KFUM) | 1. Torp-Høymyr (KFUM) | 1. Trasop | 1. Tveten (KFUM) | 1. Tåsen | 2. Tåsen | 1. Ullern (KFUM) | 1. Ullensaker (KFUM) | 1. Ullevål | 1. Ulven | 1. Veitvet (KFUM) | 1. Vestby | 1. Woxen (KFUM) | 1. Ytre Enebakk (KFUM) | 1. Økernlund (KFUM) | 1. Ås
Kristiania (1911 - 1920) | Akershus (1920 - 1926) | Oslo (1926 - 1973) | Asker og Bærum (1929 - 1978) | Follo (1929 - 1978) | Nedre Romerike (1929 - 1978) | Nordstrand (1933 - 1978) | Oslo Maridalen (1973 - 1978) | Oslo Lillomarka (1973 - 1978) | Oslo Sentrum (1973 - 1978) | Oslo Ullern (1973 - 1978) | Oslo Vestre Aker (1973 - 1978) | Oslo Østmarka (1973 - 1978)
1. Oslo –
2. Oslo –
3. Oslo –
4. Oslo –
5. Oslo –
6. Oslo –
7. Oslo –
8. Oslo –
9. Oslo MS –
10. Oslo –
Alna - Bryn –
Bærum –
Grefsen
(Grorud og Nittedal, Nedre Romerike) –
Lillomarka –
Nordstrand –
Sentrum –
Sogn –
Ullern –
Vestre Aker –
Østmarka –
Østre Aker
Kristiania / Oslo distrikt (NGSK) (1910 - 1912/13) Akershus (NSGF) (1920 - 1926) | Asker og Bærum (KFUK) (-) | Asker og Bærum (KFUM) (-) | Asker og Bærum (NSGF) (1929 - 1978) | Bunnefjord (KFUK) (-) | Follo (KFUM) (-) | Follo (NSGF) (1929 - 1978) | Follo (NSPF) (1945 - ) | Kristiania (NSGF) (1911 - 1920) | Østoppland (NSGF) ( - ) Nedre Romerike (NSGF) (1929 - ) | Oslo (NSGF) (1926 - 1973) | Oslo-Akershus (KFUM) (-) | Romerike (KFUK) (-) | Romerike (KFUM) (-) | Romerike (NSGF) (-) | Vestre Aker (NSPF) (1941 - ) | Vestre Akershus (KFUK) (1929 - ) | Vestre Akershus (NSPF) (-) | Østre Akershus (KFUK) (1929 - ) | Asker og Bærum (SGGN) (? – i dag) | Follo (SGGN) (- i dag) | Romerike (SGGN) (- i dag) | Asker og Bærum (NSF) (1978 - i dag) | Follo (NSF) (1978 - i dag) | Romerike (NSF) (1978 - i dag) | Asker og Bærum (KFUK-KFUM) (2003 - i dag) | Romerike (KFUK-KFUM) (2003 - i dag)
Kristiania / Oslo distrikt (NGSK) (1910 - 1913) | Kristiania (NSGF) (1911 - 1920) | Akershus (NSGF) (1920 - 1926) | Kristiania - Akershus (KFUK) (1921 – 1926) | Oslo - Akershus (KFUK) (1926 – 1945) | Oslo (NSPF) ( - 1978) | Oslo (NSGF) (1926 - 1973) | Nordstrand (NSF) (1933 - 1978) | Bunnefjord (KFUK) (-) | Oslo 1. (KFUK) (1945 – 1960) | Oslo 2. (KFUK) (1945 – 1960) | Oslo 3. (KFUK) (1945 – 1960) | Oslo 4. (KFUK) (1945 – 1960) | Oslo 5. (KFUK) (1945 – 1960) | Oslo 6. (KFUK) (1945 – 1960) | Oslo-Akershus (KFUM) (-) | Vestre Aker (KFUK) ( - 1988) | Østre Aker (KFUK) ( - 1988) | Oslo (KFUK) ( – 1988) | Oslo Ullern (NSF) (1972 - 1978) | Oslo Vestre Aker (NSF) (1972 - 1978) | Oslo Sentrum (NSF) (1972 - 1978) | Oslo Maridalen (NSF) (1972 - 1978) | Oslo Lillomarka (NSF) (1972 - 1978) | Oslo Østmarka (NSF) (1972 - 1978) | Oslo Nordmarka (NSF) (1978 - 2004) | Oslo Lillomarka (NSF) (1978 - 2004) | Oslo Østmarka (NSF) (1978 - 2004) | Vestre Oslo (KFUK) (1988 - 2004) | Østre Oslomarka (KFUK) (1988 - 2004) | Oslo (SGGN) (? – i dag) | Oslospeiderne (NSF) (1978 - i dag) | Oslo (KFUK-KFUM) (2003 - i dag)
1. Abildsø | 1. Alnabru | 1. Ammerud (KFUM) | 1. Aurskog (KFUM) | 1. Asker | 2. Asker (KFUM) | 1. Bekkelaget | 2. Bekkelaget | 3. Bekkelaget | 1. Bestum | 2. Bestum | 1. Blakstad (KFUM) | 1. Blindern (KFUM) | 1. Blommenholm | 1. Bryn | 2. Bryn | 3. Bryn | 4. Bryn (KFUM) | 1. Bygdøy | 1. Bærum | 2. Bærum | 1. Bøler | 1. Dikemark | 1. Drøbak | 2. Drøbak | 1. Dælivann (KFUM) | 3. Eiksmarka (KFUM) | 1. Ellingsrud (KFUM) | 1. Fagerborg (KFUM) | 1. Fetsund (KFUM) | 1. Fossum (KFUM) | 1. Frogn (KFUM) | 1. Furuset | 2. Furuset (KFUM) | 1. Gardemoen | 1. Grav | 1. Grefsen | 2. Grefsen | 3. Grefsen | 4. Grefsen | 5. Grefsen (KFUM) | 1. Grorud | 1. Hakadal | 2. Hakadal (KFUM) | 1. Hauketo | 1. Hasle (KFUM) | 1. Heggedal (KFUM) | 1. Holmlia (KFUM) | 1. Holmen (KFUM) | 1. Holmenkollen | 1. Høland | 1. Hølen | 1. Høn (KFUM) | 1. Høvik | 2. Høvik | 1. Høybråten (KFUM) | 1. Jar | 1. Jessheim (KFUM) | 1. Kalbakken | 1. Kjelsås | 1. Kisa (KFUM) | 1. Kløfta | 2. Kløfta (KFUM) | 1. Kolbotn | 2. Kolbotn | 3. Kolbotn | 4. Kolbotn | 1. Kolsås | 2. Kolsås (KFUM) | 1. Lambertseter (KFUM) | 1. Langhus | 1. Lilleaker | 1. Lillestrøm | 2. Lillestrøm | 3. Lillestrøm (KFUM) | 4. Lillestrøm | 1. Linderud | 1. Ljan | 1. Lommedalen | 2. Lommedalen (KFUM) | 1. Løren | 1. Lørenskog (KFUM) | 1. Manglerud | 2. Manglerud (KFUM) | 1. Myrvold | 1. Nesodden | 2. Nesodden | 3. Nesodden | 1. Nittedal | 2. Nittedal | 1. Nordberg | 2. Nordberg (KFUM) | 1. Nordstrand | 2. Nordstrand | 3. Nordstrand | 1. Nydalen | 1. Oppegård | 2. Oppegård | 1. Oppsal | 1. Oslo | 2. Oslo | 3. Oslo | 4. Oslo | 5. Oslo | 6. Oslo | 7. Oslo Kanaljene | 8. Oslo | 9. Oslo | 10. Oslo | 11. Oslo | 12. Oslo | 13. Oslo | 14. Oslo | 15. Oslo | 16. Oslo | 17. Oslo Kampianerne | 18. Oslo | 19. Oslo | 20. Oslo | 21. Oslo | 22. Oslo | 23. Oslo | 24. Oslo | 25. Oslo | 26. Oslo | 27. Oslo | 28. Oslo | 29. Oslo | 30. Oslo | 31. Oslo | 32. Oslo MS | 33. Oslo MS | 34. Oslo MS | 35. Oslo | 36. Oslo | 37. Oslo | 38. Oslo | 39. Oslo | 40. Oslo | 41. Oslo | 42. Oslo | 43. Oslo | 44. Oslo | 45. Oslo | 46. Oslo | 47. Oslo | 48. Oslo Uranienborg (KFUM) | 49. Oslo | 50. Oslo Paulus (KFUM) | 51. Oslo | 52. Oslo | 53. Oslo | 54. Oslo | 55. Oslo | 56. Oslo Skogfuglene (KFUM) | 57. Oslo | 58. Oslo | 59. Oslo | 60. Oslo BSK | 61. Oslo | 62. Oslo | 63. Oslo Kampen (KFUM) | 64. Oslo (KFUM) | 65. Oslo (KFUM) | 66. Oslo (KFUM) | 67. Oslo (KFUM) | 68. Oslo (KFUM) | 69. Oslo | 70. Oslo FA | 71. Oslo FA | 72. Oslo FA | 73. Oslo FA | 74. Oslo FA | 75. Oslo FA | 76. Oslo | 77. Oslo FA | 78. Oslo Fagerborg (KFUM) | 79. Oslo | 80. Oslo | 81. Oslo Skillebekk (KFUM) / 81. Oslo Frogner (KFUM) | 82. Oslo Vaterland (KFUM) | 83. Oslo (KFUM) | 84. Oslo | 85. Oslo | 86. Oslo Tøyen (KFUM) | 1. Oslo avdelings Rovertropp | 1. Riis (KFUM) | 2. Riis (KFUM) | 3. Ris (KFUM) | 1. Rælingen (KFUM) | 1. Røa | 2. Røa (KFUM) | 1. Sandvika | 1. Sem | 1. Simensbråten | 1. Sinsen | 2. Sinsen | 3. Sinsen | 1. Skaugum | 1. Ski | 2. Ski | 3. Ski (KFUM) | 1. Slemdal | 2. Slemdal | 1. Slemmestad (KFUM) | 1. Smestad | 2. Smestad (KFUM) | 1. Snarøen Sjø | 1. Stabekk | 1. Stabekk (KFUM) | 2. Stabekk | 3. Stabekk | 4. Stabekk | 1. Steinerud | 1. Steinsby | 1. Stovner (KFUM) | 1. Strømmen | 2. Strømmen | 3. Strømmen | 4. Strømmen (KFUM) | St. Hanshaugen RS-lag | 1. Søndre Nittedal (KFUM) | 1. T-Banen (KFUM) | 1. Tonsen (KFUM) | 1. Torp-Høymyr (KFUM) | 1. Trasop | 1. Tveten (KFUM) | 1. Tåsen | 2. Tåsen | 1. Ullern (KFUM) | 1. Ullensaker (KFUM) | 1. Ullevål | 1. Ulven | 1. Veitvet (KFUM) | 1. Vestby | 1. Woxen (KFUM) | 1. Ytre Enebakk (KFUM) | 1. Økernlund (KFUM) | 1. Ås
Kristiania (1911 - 1920) | Akershus (1920 - 1926) | Oslo (1926 - 1973) | Asker og Bærum (1929 - 1978) | Follo (1929 - 1978) | Nedre Romerike (1929 - 1978) | Nordstrand (1933 - 1978) | Oslo Maridalen (1973 - 1978) | Oslo Lillomarka (1973 - 1978) | Oslo Sentrum (1973 - 1978) | Oslo Ullern (1973 - 1978) | Oslo Vestre Aker (1973 - 1978) | Oslo Østmarka (1973 - 1978)
Referanser
- ↑ Her er det tatt utgangspunkt i dagens oppdeling av fylker og kommuner og lagt til evnt. tidl. benevnelser for disse. Hvis det ikke er opprettet en egen artikkelside for disse, vil denne bli søkbar og kategorisert etter dagens oppdeling.
- ↑ Østenfor sol og vestenfor måne 2. Oslos jubileumsbok fra 1961.
- ↑ Norsk Speidergutt-Forbund Årsmelding 1928 Troppsoversikt
- ↑ Oslo Speiderkrets 1911 - 1936, 1936.
- ↑ Alltid Beredt! Oslo-speiderne 1911 - 1971 - 60 års jubileumsberetning
- ↑ Norsk Speidergutt-Forbund Årsmelding 1918 Troppsoversikt, Speideren nr. 10, 1918
- ↑ 1. Oslo speideravdeling 1911 - 1936, s 13.
- ↑ Alltid Beredt! Oslo-speiderne 1911 - 1971 - 60 års jubileumsberetning
- ↑ Årsmelding i Norsk Speidergutt-Forbund 1922
- ↑ Årsmelding i Norsk Speidergutt-Forbund 1928
- ↑ Oversikt over tropper og troppsførere Oslo Speiderkrets 1911 - 1936
- ↑ Årsmelding i Norsk Speidergutt-Forbund 1935
- ↑ 1951 - Oversikt over Forbund-, krets- og tropper, Norsk Speidergutt-Forbund, 1951
- ↑ Opplysninger fra wikipedia.org
- ↑ Opplysninger fra wikipedia.org