Roverstafetten 1951
16. juni 1951 startet Roverstafetten 1951, som gikk i fra Lindesnes til Nordkapp og som varte til 4. august!
Innhold
Bakgrunn
En varm, stille sommernatt. Et ensomt tjern inne på heiene nord for Mandal. En lav kolle med bratte sider dekker tjernet mot nord og kaster mørke skygger utover vannet. På vestsiden et lite platå over vannflaten. Hit kommer en flokk unge menn og slår seg ned. Det er rovere som kommer fra tjeneste i den store speiderleiren på Sjøsanden i 1948. Stillheten er brutt for en stund. Snart koker kaffelars, praten går, sanger ljomer, og diskusjonene begynner. Så står en mann og forteller om naturen og dets undere. Etter hvert fanges alle - også han - inn i den selsomme stemningen en bare kan oppleve ute i Guds frie natur en slik vidunderlig, stille, varm sommernatt. Mot nordøst kan en se lyset øker, det bærer mot en ny dag. Da fødes en ny tanke i fortellerens hjerne; om vi rovere laget en stafett fra Lindesnes til Nordkapp?. | ||
– Forbundets roverombudsmann Trygve E. Gundahl beskriver hvordan ideen med Roverstafetten 1951 ble til i boken Norge på langs, se flere speidersitater her – |
Slik ble ideen om en stafett til og Trygve E. Gundahl, sammen med hovedkomiteens medlemmer Carl L. Godske, Bergen, Bjarne Ingjerd, Larvik og John Eid Olsson, Harstad tok seg av planleggingen. En rover fra Bergen, Conrad, kom med ideen om budskap fra HKH Kronprins Olav, og slik ble det.
Komite
Carl L. Godske, Bergen, Bjarne Ingjerd, Larvik og John Eid Olsson, Harstad var i hovedkomiteen.
I tillegg ble det utnevnt en kontaktmann for ulike deler av landet, for Sørlandet: Kaare Steel Groos, Kristiansand, for Østlandet: John H. Larsen Røsto, Oslo, for Trøndelag: Gunnar Groven, Overhalla, for Nordland: Gustav F. Moe, Bodø, for Troms: Ewald Larssen, Sørreisa og for Finnmark: Carl van der Hagen, Honningsvåg.
Gjennomføringen
Stafetten ble organisert gjennom ulike etapper, 94 i alt. [1]
Etappene 1 - 30
«Hver eneste speider får den samme oppgave: se og speide i naturens og kulturens store og eventyrlige riker, se med egne øyne, lære å kjenne sitt land , få kontakt med mennesker, og under eventyrferden gjennom livet vokse opp til en god borger og et godt menneske» | ||
– Carl L. Godske, fra boken Norge på langs, Roverstafetten 1951, se flere speidersitater her – |
Etappene 31 - 60
- Etappe nr. 31. Tronfjell - Hårsetseter, fra 1. juli kl. 20 til 2. juli kl. 08, deltakere: Kjell Hansen, Magne Pedersen og Knut Paulsen, alle fra Sandefjord.
- Etappe nr. 32. Hårsetseter - Sørgård, fra 2. juli kl. 08 til kl. 20, deltakere: Erik Pedersen og Andreas Svarstad, begge fra Lillehammer.
- Etappe nr. 33. Sørgård - Femundhytta, fra 2. juli kl. 20 til 3. juli kl. 08, deltakere: Tor Rudland, Reidar Teigen, Reidar Støtvig, Olaf J. Mågeng, Hans Seim, Tor Olsen, Odd Jarl Dahlstrøm, Einar Kjell Hansæl og Finn Bjønnes, alle fra Larvik.
- Etappe nr. 34. Femundhytta - Jensvold, fra 3. juli kl. 10 til kl. 20, deltakere: Stig Ødegård og Eivind Mikkelsen, begge fra Røros.
- Etappe nr. 35. Jensvold - Storelvvold, fra 3. juli kl. 20 til 4. juli kl. 07, deltakere: Svein E. Thronæs og Leif O. Loraas, begge fra Strinda
- Etappe nr. 36. Storelvvold - øst for Stugusjø , fra 4. juli kl. 08 til kl. 15, deltakere: Torbjørn Kufaas, Bjørn E. Thronæs og Sven Manum, alle fra Strinda.
- Etappe nr. 37. øst for Stugusjø - Sylstasjonen, fra 4. juli kl. 15 til 5. juli kl. 10, deltakere: Kaare Amdam, Strinda.
- Etappe nr. 38. Sylstasjonen - Storerikvoll, fra 5. juli kl. 10 til kl. 20, deltakere: Bjørn Hansen, Strinda, Bengt Augustsson og Ingar Gustavsson, begge fra Frøssøn.
- Etappe nr. 39. Storerikvoll - Kopperå, fra 5. juli kl. 20 til 6. juli kl. 08, deltakere: Arne Håve, Lisbeth Finnanger og Sturla Espås, alle fra Trondheim.
- Etappe nr. 40. Kopperå - Brennvold, fra 6. juli kl. 08 til kl. 20, deltakere: Jens Aasland, Leif Brandt og Johan Ekset, alle fra Levanger, Bjørn Ivar Pedersen, Per Arnfinn Nordstrøm og Tor Alf Karlsen, alle fra Kopperå.
- Etappe nr. 41. Brennvold - Lundeseter, fra 6. juli kl. 20 til 7. juli kl. 8, deltakere: Gunnar Schjelvåg, Odd Næss, Oddvar Valstad, Einar Weiseth og Einar Aksnes, alle fra Verdal.
- Etappe nr. 42. Lundeseter - Mokkaseter, fra 7. juli kl. 8 til kl. 21, deltakere: Knut Anders Aksnes og Erling Frode Hofset, begge fra Verdal.
- Etappe nr. 43. Mokkaseter - Ålnesseter, fra 7. juli kl. 21 til 8. juli kl. 10, deltakere: Bjørn Brevik, Eivind Voldseth og Leif Nordahl, alle fra Levanger, Gunnar Hage, Odd Haga og Johan Grøtan, alle fra Steinkjer.
- Etappe nr. 44. Ålnesseter - Kolvseter, fra 8. juli kl. 10 til kl. 20, deltakere: Arnstein Arnesen,Levanger og R. Caspar Bruun, Trondheim
- Etappe nr. 45. Kolvseter - Gressåmo, fra 8. juli kl. 20 til 9. juli kl. 08, deltakere: Bjørn Benjaminsen, Strinda, Arne Isaksen, Sandstrand, Kjell Rostad, Bjørn Risan og Arne Jørgen Ingels, alle fra Trondheim.
- Etappe nr. 46. Gressåmo - Skjelbred, fra 9. juli kl. 08 til kl. 20, deltakere: Asbjørn Finsås, Erik Moum og Per Mo, alle fra Snåsa.
- Etappe nr. 47. Skjelbred - Ingulsvann, fra 9. juli kl. 20 til 10. juli kl. 08, deltakere: Peder Gartland, Grong og Leif Johan Aagaard, Nordli.
- Etappe nr. 48. Ingulsvann - Gjersvikseter, fra 10. juli kl. 08 til kl. 20, deltakere: Magnus J. Amdal, Kåre Rein, Kåre Sundli, Jahn Åsbø, Martin Rein og Leif Tømmerås, alle fra Grong.
- Etappe nr. 49. Gjersvikseter - utløp Namsen, fra 10. juli kl. 20 til 11. juli kl. 08, deltakere: Arne Hansen og Qdd Johansen, begge fra Namsos.
- Etappe nr. 50. utløp Namsen - Fylkesgrensen, fra 11. juli kl. 08 til kl. 20, deltakere: Alf Grande, Gunnar Berntsen og Kjell Øvereng, alle fra Skage, Hans Rørvik, Rørvik og Gunnar Groven, Overhalla.
- Etappe nr. 51. Fylkesgrensen - Hattfjelldalen, fra 11. juli kl. 20 til 12. juli kl. 10, deltakere: Gunnar Moe Pettersen, Joar Rørmark, Are-Mass Bakken og Arnold Halsan, alle fra Mosjøen.
- Etappe nr. 52. Hattfjelldalen - Elsvatnet, fra 12. juli kl. 10 til kl. 24, deltakere: Åge Granås, Bjørn Batt og Erik Ruderaas, alle fra Mosjøen.
- Etappe nr. 53. Elsvatnet - Lille Tustervatn, fra 12. juli kl. 24 til 13. juli kl. 09, deltakere: Kåre Jensen,Nordvik og Paul Olav Berg, Mo i Rana.
- Etappe nr. 54. Lille Tustervatn - Leirskarbotnen, fra 13. juli kl. 09 til kl. 20, deltakere: Terje Seljelid og Odd Ramseng, begge fra Hemnesberget.
- Etappe nr. 55. Leirskarbotnen - Umbukta, fra 13. juli kl. 20 til 14. juli kl. 08, deltakere: Trygve Furuhatt, Arne Drøpping og Ragnar L, Johannessen, alle fra Hemnesberget.
- Etappe nr. 56. Umbukta - Storvoldenget, fra 14. juli kl. 08 til kl. 19, deltakere: Svein Osmo, Arne Vonstad og Per T. Hestvik, alle fra Mo.
- Etappe nr. 57. Storvoldenget - Bredek, fra 14. juli kl. 19 til 15. juli kl. 07, deltakere: Jon Strand og Johs. Strandjord, begge fra Storforshei.
- Etappe nr. 58. Bredek - Saltfjellstua, fra 15. juli kl. 08 til kl. 20, deltakere: Finn Pedersen, Knut Misvær og Lars Petter Larsen, alle fra Mo i Rana.
- Etappe nr. 59. Saltfjellstuam - Steindalen, fra 15. juli kl. 20 til 16. juli kl. 05, deltakere: Rolf Grønbech, Mo i Rana.
- Etappe nr. 60. Steindalen - Skaitidalen, fra 16. juli kl. 05 til kl. 20, deltakere: Gustav F. Moe, Gustav Egil Moe, Gerhard Hjelbak, John Nunstad, Arne Hein, Roald Alstad, Nils Christensen og Ragnar Søvik, alle fra Bodø.
Etappene 61 - 94
- Etappe nr. 61. Skaitidalen - Jakobsbakken, fra 16. juli kl. 20 til 17. juli kl. 08, deltakere: Olav Klever og Fredrik N. Pharo, begge fra Sulitjelma, Bjarne Ellingsen, Henningsvær.
- Etappe nr. 62. Jakobsbakken - Skjønstå, fra 17. juli kl. 08 til kl. 19, deltakere: Johs. Okkenhaug og Sverre Bragvin, begge fra Sulithjelma, Odd Tangstad, Sandvika
- Etappe nr. 63. Skjønstå - Straumen, fra 17. juli kl. 19 til 18. juli kl. 08, deltakere: Alfred Roksvåg, Johan Haltvik og Harald Lorentzen, alle fra Bolga.
- Etappe nr. 64. Straumen - Aspfjorddalen, fra 18. juli kl. 08 til kl. 19, deltakere: Terje Anthonsen og Arild Bergstedt, begge fra Henningsvær.
- Etappe nr. 65. Aspfjorddalen - Gjerelvmoen, fra 18. juli kl. 19 til 19. juli kl. 08, deltakere: Sigurd Grimestad og Erland Jonassen, begge fra Bodø, Gunnar Østrem, Oslo, Rolf Andersen, Larvik.
- Etappe nr. 66. Gjerelvmoen - Hellemobotn, fra 19. juli kl. 08 til 20. juli kl. 04, deltakere: Bjarne Ingjerd, Larvik, Carl L. Godske, Bergen og Håkon Løbach, Bodø
- Etappe nr. 67. Hellemobotn - Eidneset, fra 20. juli kl. 04 til kl. 15, deltakere: Terje Skogekker, Glomfjord
- Etappe nr. 68. Eidneset - Kjøpsnes, fra 20. juli kl. 15 til kl. 23, deltakere: Johan Bjørn Nøstdahl og Per Klæboe, begge fra Tysfjord.
- Etappe nr. 69. Kjøpsnes - Sætran, fra 20. juli kl. 23 til 21. juli kl. 18, deltakere: Ragnar Sivertsen og Gunnar Setså, begge fra Sulitjelma.
- Etappe nr. 70. Sætran - Tangvik, fra 21. juli kl. 19 til 22. juli kl. 08, deltakere: Bjarne Romsloe, Wilhelm Quigstad, Helge Bjørklund, Egil Innervik og Gunnar Teigan, alle fra Narvik og Kristian Jensen, Tjeldebotn.
- Etappe nr. 71. Tangvik - Elvegårdsmoen, fra 22. juli kl. 8 til kl. 22, deltakere: Arne O. Jenssen, Karl Korneliusen, Andreas Kristoffersen, Alf Sørensen og Bjarne Østensen, alle fra Bogen.
- Etappe nr. 72. Elvegårdsmoen - Fylkesgrensen, fra 22. juli kl. 22 til 23. juli kl. 08, deltakere: Eivind T. Strand, Einar Dålør, Ove Simonsen og Per G. Qvam, alle fra Ankenes og Lambert Lambertsen, Bogen.
- Etappe nr. 73. Fylkesgrensen - Straumseng, fra 23. juli kl. 08 til kl. 20, deltakere: Eilif Elvemo, Bogen, Ole Mads Prestbakmo, Øvre Salangen, Wilhelm Ottesen, Tromsø og Einar Josefsen, Evenskjær.
- Etappe nr. 74. Straumseng - Altevann, fra 23. juli kl. 20 til 24. juli kl. 10, deltakere: Kåre Lunde og Ola H. Riise, begge fra Bardu.
- Etappe nr. 75. Altevann - Politiodden, fra 24. juli kl. 10 til kl. 20, deltakere: Eivind Stein, Steinar Bjørkli og Einar Fjelstad, alle fra Bardu og Sverre Fjell, Myrvoll.
- Etappe nr. 76. Politiodden - Skakterdalen, fra 24. juli kl. 20 til 25. juli kl. 13, deltakere: Roald Aanrud og Rolf Hunsjø, begge fra Myrvoll.
- Etappe nr. 77. Skakterdalen - Fjellbrua, fra 25. juli kl. 13 til kl. 23, deltakere: Ewald Larssen og Mikal Bell, begge fra Sørreisa.
- Etappe nr. 78. Fjellbrua - Sikka, fra 25. juli kl. 23 til 26. juli kl. 06, deltakere: Halfdan D. Johansen, Torfinn Wedding og Tore Wikeland, alle fra Kvæfjord og Vidkunn Eidnes, Harstad.
- Etappe nr. 79. Sikka - Treriksrøysa, fra 26. juli kl. 06 til kl. 15, deltakere: Hans Z. Schjelderup, Hans G. Bendiksen, Odd Groth og Gunnar Solvang, alle fra Harstad og Hallvard S. Holmboe, Lyngseid.
- Etappe nr. 80. Treriksrøysa - Helligskogen, fra 26. juli kl. 20 til 27. juli kl. 06, deltakere: Per Inge Mikkelsen, Terje Anthonsen, Per Gunnar Sæbø og John Eid Olsson, alle fra Harstad.
- Etappe nr. 81. Helligskogen - Kåfjord, fra 27. juli kl. 06 til kl. 23, deltakere: Karl Otto Asta, Inge Mohus og Hans-Erik Sparbo, alle fra Tromsø.
- Etappe nr. 82. Kåfjord - Hallern, fra 27. juli kl. 23 til 28. juli kl. 17, deltakere: Arne Steingrim Olsen, Leif Jensen og Arvid Jacobsen, alle fra Tromsø.
- og
- Etappe nr. 84. Navetdalen - Kvenangen, fra 29. juli kl. 09 til kl. 15, deltakere: Per Dagfinn Balsvik, Arne Nygård og Tore Barlindhaug, alle fra Tromsø.
- Etappe nr. 85. Kvenangen - Skiløbfjell, fra 29. juli kl. 15 til kl. 23, deltakere: [[]], [[]], [[]], [[]], [[]] og [[]], alle fra
- og
- Etappe nr. 86. Skiløbfjell - Kåfjord, fra 30. juli kl. 23 til 30. juli kl. 15, deltakere: [[]], [[]], [[]], Einar Gjessing, Ottar Hansen og Ottar Hay, alle fra Tromsø.
- Etappe nr. 87. Kåfjord - Transfordalen, fra 30. juli kl. 15 til 31. juli kl. 05, deltakere: Carl-Fredrik Kolderup, Per Erik Waaler og Helge Holby, alle fra Fjøsanger, Ingolf Nilsen, Birger Bang, Kjell Ottesen og Wiggo Jentoft, alle fra Alta.
- Etappe nr. 88. Transfordalen - Stabbursdalen, fra 31. juli kl. 05 til kl. 23, deltakere: Paul Lorentzen og Bjarne Haugjord, begge fra Alta.
- Etappe nr. 89. Stabbursdølen nordover, fra 31. juni kl. 23 til 1. august kl. 12, deltakere: Karl Johan Olsen og Anker Andersen, begge fra Vardø, Gabriel K. Kielland, Karasjok og Einar Hatle, Kirkenes.
- Etappe nr. 90. Stabbursdalen - Olderfjordvatn, fra 1. august kl. 12 til 2. august kl. 15, deltakere: Jarle Fredriksen og Ingmar Løkvoll, begge fra Kvalsund og Arne Flørenes, Hammerfest.
- Etappe nr. 91. Olderfjordvatn - Skarvberghytta, fra 2. august kl. 15 til 3. august kl. 10, deltakere: Jan Knut Israelsen og Bernt Nilsen, begge fra Kvalsund.
- Etappe nr. 92. Skarvberghytta - Straumeng, fra 3. august kl. 10 til kl. 23, deltakere: Paul Storvik og Nils-Albert Giæver, begge fra Havøysund.
- Etappe nr. 93. Straumeng - Østerelven, fra 3. august kl. 23 til 4. august kl. 12, deltakere: Arne Jensen, Torger Salomonsen, Astor Thomassen, Roy-Sture Hansen og Carl van der Hagen, alle fra Honningsvåg og Reidar Sunde, Bergen.
- Etappe nr. 94. Østerelven - Nordkapp, fra 4. august kl. 12 til kl. 23.55, deltakere: Kåre Nilssen, Anton H. Nymoen, Aage Nilsen og Martin Bugge Olsen, alle fra Vardø, Kjell Larsen, Roy Hysvær, Andreas Bentsen og Per Karlsen, alle fra Honningsvåg og Einar Mathisen, Hammerfest
Bilder og utklipp
Smussomslaget av boken Norge på langs, av Carl L. Godske om Roverstafetten 1951
Tresnitt av Reidar Johan Berle, brukt i omslaget av boken Norge på langs, av Carl L. Godske om Roverstafetten 1951
Roverstafetten 1951s rute, omslagsblad fra Norge på langs
Roverstafetten 1951s rute, omslagsblad fra Norge på langs
Bever | Harer | Ulvunge | Meiser | Oppdager | Småspeider | Stifinner | Vandrer | Storspeider | Sjøspeider | Rover | Ranger | Leder | Familiespeiding | Old Guides | St. Georgsgildene
Referanser
<references>
- ↑ Listen er laget etter fortegnelse i boken Norge på langs, 1951. Denne ble kritisert for feil bl.a. i Lederen, så her er det en feilmargin.