9. Bergen
- Vet du mer om "9. Bergen"? Du kan være med å legge inn mer historisk stoff, følg Basismanualen.
Husk å være innlogget for å gjøre endringer. Lykke til!
9. Bergen | |
---|---|
Stiftet: | 29. september 1918 [1] |
Lagt ned: | ? |
Krets: | Bergen krets |
Forbund: | Norsk Speidergutt-Forbund |
Kommune: [2] | Bergen |
Fylke: [2] | Hordaland |
9. Bergen ble stiftet 29. september 1918 med Kristen Reisnæs som troppsfører. [3]
Innhold
Område
Historie
- 9. Bergen ble stiftet 29. september 1918 med Kristen Reisnæs som troppsfører. [4]
1918: 9. Bergen var en av elleve aktive grupper i Bergen krets (Norsk Speidergutt-Forbund), 1918. [5]
- Under troppen sin 10-årsmarkering i 1928 fikk Bernt Råheim tildelt Svastika for sine 10 år som leder i troppen. [6]
- 9. Bergen fikk sin første roverpatrulje i 1929. [7]
- Eksisterte i hvert fall frem til 1951.
Hytter og hus
Ledere
Årstall i parantes er tidligst og seneste årstall vi kjenne til vedkommende har hatt lederfunksjonen.
Troppsførere / Troppsledere | Årstall | Referanser |
---|---|---|
Kristen Reisnæs | 1918 - 1919 | Første troppsfører. [8] [9] |
Bernt Råheim | 1919 - (1928) | [10] [11] [12] [13] |
Kåre Simonsen | (1931) - (1938) | [14] [15] [16] |
Ass. Troppsførere / Troppsassistenter | Årstall | Referanser |
---|---|---|
Bernt Råheim | 1918 - 1919 | [17] |
Gunnar Berg | 1940 - ? | [18] |
Sommerturer
Årstall | Sommerturer | Diverse | Referanser |
---|---|---|---|
1932 | Landsleir i Mandal | 8 deltagere | [19] |
1936 | Landsleir på Jeløy | 2 deltagere | [20] |
1948 | Landsleir i Mandal | 10 deltagere | [21] |
Medlemstall
- 1918 – 8 speidere, 2 patruljer. [22]
- 1922 – 33 speidere, 4 patruljer. [23]
- 1928 – 36 totalt : 2 ledere, 0 førstegradsspeidere, 4 andregradsspeidere, 30 tredjegradsspeidere, 0 rovere. [24]
- 1935 – 9 totalt : 2 ledere, 0 førstegradsspeidere, 2 andregradsspeidere, 3 tredjegradsspeidere, 2 rovere. [25]
- 1937 – 69 totalt : 1 leder, 0 førstegradsspeidere, 3 andregradsspeidere, 9 tredjegradsspeidere, 5 rovere, 51 ulvunger. [26]
Troppsavis
I 1928 har troppen en avis med navnet Speidertanker [27]
Utklipp og minner
Melding om at 9. Bergen er startet opp, Speideren nr 4 i 1918. fra artikkelsiden om Meddelelser om nye tropper - Norsk Speidergutt-Forbund
Troppen starter en Roverpatrulje, Speideren nr 8 i 1929.
Gunnar Berg er ny troppsassistent melder Speideren nr 1 i 1941.
Om Hordaland
|
Om Norsk Speidergutt-Forbund i Hordaland
De første troppene i fylket ble stiftet i Bergensområdet rundt 1911. Bergen krets stiftes i 1912, med hele Hordaland samt Sogn og Fjordane som område. I 1935 ble Voss og Hardanger krins stiftet og i 1948 ble Haugaland krets stiftet. Etter forbundsfusjoneringen i 1978 ble Bergen krets (NSF), Hardanger og Voss krins (NSF) og Ryvarden krets (NSF) dannet.
Bergen krets (1911–1978):
Tropper og grupper: 1. Alvøen – 1. Ask – 1. Askvik – 1. Aurland – 1. Austrheim (KFUM) – 1. Bergen – 2. Bergen – 2./6. Bergen – 3. Bergen – 4. Bergen – 5. Bergen – 6. Bergen – 7. Bergen – 8. Bergen – 9. Bergen – 10. Bergen – 11. Bergen – 12. Bergen – 13. Bergen – 14. Bergen – 15. Bergen – 16. Bergen – 17. Bergen – 18. Bergen – 19. Bergen MS – 20. Bergen – 21. Bergen – 22. Bergen MS – 23. Bergen – 24. Bergen – 25. Bergen – 26. Bergen – 27. Bergen – 28. Bergen – 29. Bergen MS – 30. Bergen – 31. Bergen FA – 32. Bergen FA – 33. Bergen BSK – 34. Bergen (KFUM) – 35. Bergen (KFUM) – 36. Bergen (KFUM) – 37. Bergen – 38. Bergen (KFUM) – 39. Bergen – 40. Bergen (KFUM) – 41. Bergen (KFUM) – 42. Bergen BK – 43. Bergen NMU – 44. Bergen FSK – 1. Biskopshavn (KFUM) – 1. Blomsterdalen – 1. Breistein – 1. Bygstad – 1. Dale (KFUM) – 1. Dale (Sunnfjord) – 1. Dale (Vaksdal) – 1. Eid – 1. Eidslandet – 1. Eidsvåg (KFUM) – 1. Eikelund – 1. Ekerhovd FA – 1. Etne – 1. Fedje – 1. Fjøsanger – 2. Fjøsanger – 1. Florvåg (KFUM) – 1. Florø – 2. Florø (KFUM) – 3. Florø FA – 1. Flåm – 1. Follese – 1. Frøylandsdal – 1. Førde – 1. Gjerstad – 1. Gulen – 1. Gyldenpris – 1. Hafslo – 1. Hagavik – 1. Hauge (KFUM) – 1. Herdla – 1. Hop – 1. Husnes – 1. Høyanger – 2. Høyanger – 3. Høyanger (KFUM) – 1. Indre Arna – 1. Innvik – 1. Kaland – 1. Kaupanger (KFUM) – 1. Kolltveit (KFUM) – 1. Krokeide – 1. Laksevåg – 2. Laksevåg – 3. Laksevåg sjø – 4. Laksevåg – 4. Laksevåg (KFUM) – 5. Laksevåg (KFUM) – 6. Laksevåg (KFUM) – 1. Leikanger – 1. Leirvik – 2. Leirvik – 1. Lindås – 1. Loddefjord (KFUM) – 2. Loddefjord – 1. Lone – 1. Lonevåg – 1. Luster – 1. Lærdal – 1. Manger – 1. Mathopen (KFUM) – 1. Meland – 1. Minde – 2. Minde – 3. Minde – 1. Mjølkeråen (KFUM) – 1. Moster – 1. Mosterhamn – 1. Måløy – 1. Måløy (KFUM) – 1. Natland – 1. Naustdal – 1. Nesttun – 2. Nesttun – 1. Norheimsund – 1. Nordfjordeid – 1. Nordås (KFUM) – 1. Nyborg – 1. Nygård (KFUM) – 1. Odda – 2. Odda – 1. Osøren – 1. Os – 1. Os (KFUM) – 1. Osterøy – 1. Paradis – 1. Raudeberg (KFUM) – 1. Rommetveit – 1. Rostøy (KFUM) – 1. Rubbestadneset – 1. Sagvåg – 1. Salhus – 1. Sandane – 2. Sandane – 1. Sande (KFUM) – 1. Seminar – 1. Skjold – 1. Skånevik – 1. Sogndal – 2. Sogndal – 1. Sotra BK – 1. Stavenesli – 1. Stend – 1. Stongfjorden – 1. Storetvedt (KFUM) – 1. Storåsen – 1. Strandvik – 1. Stryn – 1. Stårheim (KFUM) – 1. Sund – 1. Sund (KFUM) – 1. Svelgen – 1. Sælen – 1. Sævareid – 1. Søfteland – 1. Søreide – 1. Sørheim (KFUM) – 1. Søre-Neset – 1. Tertnes – 1. Trengereid – 1. Tyssebotn – 1. Tyssedal – 1. Tysseholmen – 1. Tælavåg – 1. Ullensvang – 1. Ulvik – 1. Vadheim – 1. Vaksdal – 1. Valestrand (KFUM) – 1. Valestrandsfossen – 1. Varde – 1. Volda – 1. Voss – 2. Voss – 1. Ytre Arna – 2. Ytre Arna – 1. Ølen – 1. Øvre Årdal – 1. Øvsttun – 1. Ålhus – 1. Ålvik – 1. Årdal – 2. Årdal (KFUM) – 1. Årdalstangen – 1. Årstad – 1. Åsheim
Avdelinger: Arna avd. – 1. Bergen avd. (tidligere Ynglingeforeningen) – 2. Bergen avd. – 3. Bergen avd. – 4. Bergen / Laksevåg avd. – 5. Bergen avd. – 6. Bergen / Fana/Os avd. – 7. Bergen avd. – 8. Bergen avd. – 9. Bergen avd. – 10. Bergen avd. – 11. Bergen avd. – 12. Bergen avd. – 13. Bergen avd. – 14. Bergen avd. – Fjordane avd. – Indre Sogn avd.
Kretsleirer: Tvildemoen `21 – Førde `26 – Etne `30 – Lærdal `34 – Strandebarm `38 – Sandane `47 – Voss `50 – Florø `54 – Sogndal `58 – Valen `62 – Øystese `66– Førde `70 – Voss `74 – Valøy `78
Voss og Hardanger krins (1935–1978):
Tropper og grupper: 1. Dale –
2. Dale –
1. Eidfjord –
2. Eidfjord –
1. Granvin –
1. Kinsarvik –
2. Kinsarvik –
1. Lofthus –
1. Norheimsund –
1. Odda –
2. Odda –
3. Odda (KFUM) –
4. Odda –
1. Rosendal –
1. Strandebarm –
1. Trengereid –
1. Tyssedal –
1. Ullensvang –
2. Ullensvang –
1. Ulvik –
1. Vaksdal –
1. Voss –
2. Voss –
3. Voss –
4. Voss –
4. Voss FA –
1. Øystese –
1. Ålvik
Avdelinger: Hardanger avd. – Odda avd. – Voss avd.
Kretsleirer:
Haugaland krets (1948–1978):
Tropper og grupper:
1. Avaldsnes –
2. Avaldsnes KFUM –
1. Bremnes KFUM –
1. Eide –
1. Etne KFUM –
2. Etne KFUM –
1. Ferkingstad –
1. Finnås –
1. Førre KFUM –
1. Haugesund –
2. Haugesund –
3. Haugesund –
4. Haugesund –
5. Haugesund –
6. Haugesund BSK –
7. Haugesund –
8. Haugesund –
9. Haugesund MS –
10. Haugesund –
11. Haugesund FA –
12. Haugesund KFUM –
13. Haugesund KFUM –
14. Haugesund KFUM –
15. Haugesund KFUM –
16. Haugesund MSK –
1. Hystad –
1. Kopervik –
2. Kopervik FA –
1. Leirvik –
1. Litlabø –
1. Norheim KFUM –
1. Rosendal –
1. Sand KFUM –
1. Sandve –
1. Sauda –
1. Sevland –
1. Skjold NSF –
1. Skjold KFUM –
1. Skudeneshavn –
1. Stord –
1. Sveio –
2. Sveio –
3. Sveio –
1. Syre –
1. Torvastad KFUM –
1. Uskedalen –
1. Valen BK –
1. Vats –
1. Vedavågen KFUM –
1. Vikebygd KFUM –
1. Vikedal –
1. Visnes –
1. Ølen –
1. Åkra –
2. Åkra
Avdelinger: Haugesund avd. – Midt-Karmøy avd.
Kretsleirer: Valen 1954 – Hinderåvåg 1958 – Valen 1963 – Vikedal 1967 – Huglo 1971 – Sandvik 1975
Andre temasider: Guldstølen – Hordaland
Om Norsk Speidergutt-Forbund
Eksterne lenker
Referanser
- ↑ Norsk Speidergutt-Forbund sin Årsmelding 1922
- ↑ 2,0 2,1 Her er det tatt utgangspunkt i dagens oppdeling av fylker og kommuner og lagt til evnt. tidl. benevnelser for disse. Hvis det ikke er opprettet en egen artikkelside for disse, vil denne bli søkbar og kategorisert etter dagens oppdeling.
- ↑ Speideren nr 9 i 1918
- ↑ Speideren nr 9 i 1918
- ↑ Norsk Speidergutt-Forbund Årsmelding 1918 Troppsoversikt
- ↑ Speideren nr. 9 1928
- ↑ Speideren nr 8 i 1929
- ↑ Speideren nr 4 - 1918
- ↑ Speideren nr. 9 1928
- ↑ Speideren nr. 9 1928
- ↑ Norsk Speidergutt-Forbund sin Årsmelding 1922
- ↑ Norsk Speidergutt-Forbunds Årsmelding 1926
- ↑ Norsk Speidergutt-Forbund sin Årsmelding 1928
- ↑ Norsk Speidergutt-Forbund sin Årsmelding 1931, Speideren nr. 4 1932
- ↑ Norsk Speidergutt-Forbunds Styrkeliste 1935/1936
- ↑ Norsk Speidergutt-Forbunds Styrkeliste 1937/1938, Speideren nr. 5 1938
- ↑ Speideren nr. 9 1928
- ↑ Speideren nr. 1 1941
- ↑ Oversikt i leirheftet over tropper som er påmeldt. Landsleir Mandal 1932 (Norsk Speidergutt-Forbund)
- ↑ Oversikt i leirheftet over tropper som er påmeldt. Landsleir Jeløy 1936 (Norsk Speidergutt-Forbund)
- ↑ Oversikt i leirheftet over tropper som er påmeldt. Landsleir Mandal 1948 (Norsk Speidergutt-Forbund)
- ↑ Norsk Speidergutt-Forbund Årsmelding 1918 Troppsoversikt
- ↑ Norsk Speidergutt-Forbund Årsmelding 1922 Troppsoversikt
- ↑ Norsk Speidergutt-Forbund Årsmelding 1928 Troppsoversikt
- ↑ Norsk Speidergutt-Forbunds Styrkeliste 1935/1936
- ↑ Norsk Speidergutt-Forbunds Styrkeliste 1937/1938
- ↑ Speideren nr. 9 1928