Oversikten under baserer seg på troppenes årsrapport for 1928 med endringer første halvår 1929.
Oversikten stod i Speideren nr 5 - 1929.
For flere oversikter se Årsmeldinger i Norsk Speidergutt-Forbund
Digital utgave av årsmeldingen - UNDER ARBEID !
Speideren
|
Norsk Speidergutt-Forbund.
|
Stiftelsesdag 25. mars 1911
|
Hovedstyre: |
Speiderchef: lektor H. Møller Gasmann. Vicespeiderchef: professor Dr. Ragnvald Iversen, lektor J. Heidenstrøm.
|
Forbundsstyre: |
Hovedstyrets medlemmer samt lektor Wilhelm Retz, Stavanger, O.R.sakfører F. W. Rieber-Mohn, Bergen, bankbokholder Gunnar Høgsæt, Bodø, lærer J. J. Skjerve, Trondhjem, pastor Ole Eger, Hamar og dampskibsekspeditør T. Langård, Lillesand.
|
Fortegnelsen over tropper og ledere er bygget på årsrapportene for 1928, men nye tropper og forandringer i førerskapet i 1929 er medtatt.
|
For de tropper som ikke har innsendt årsrapport er antallet opsatt anslagsvis, og disse tropper er merket med *
|
Krets |
|
Tropp |
Stiftet |
Troppsførers navn |
stilling |
adresse |
Ledere |
1. grad speidere |
2. grad speidere |
3. grad speidere |
Rovere |
Sum
|
Agder krets. |
Kretschef: lærer Leif Hofland, Frolands verk.
|
Agder krets |
|
1. Arendal |
1910 |
Johs. Leewy |
lærer |
Arendal |
2 |
|
3 |
12 |
|
17
|
Agder krets |
|
1. Grimstad |
24-10-20 |
P. t. troppsassistenten |
1 |
|
4 |
15 |
|
30
|
Agder krets |
* |
1. Eydehavn |
12-7-24 |
P. t. uten fører |
|
|
|
10 |
|
10
|
bAgder krets |
|
1. Froland |
1927 |
Alf Halvorsen |
stasjonsmester |
Blakstad |
2 |
|
2 |
12 |
|
16
|
Agder krets |
|
1. Risør |
|
Finn Bader |
sogneprest |
Risør |
2 |
|
8 |
34 |
|
44
|
Bergens krets. |
Kretschef: maler Peder Frantzen, Hop
|
Bergens krets |
Bergens Ynglingeforenings avdeling. P.t. uten avdelingschef.
|
Bergens krets |
|
1. Bergen |
17-4-11 |
F. W. Rieber-Mohn |
o.r.sakfører |
Torvet 3, Bergen |
4 |
2 |
21 |
20 |
6 |
53
|
Bergens krets |
|
2. Bergen |
25-5-12 |
Jacob Andreassen |
kontorist |
Lyder Sagensgate 12 |
2 |
|
22 |
15 |
5 |
45
|
Bergens krets |
|
3. Bergen |
11-9-14 |
Otto Målstad |
statsl.betjent 1 |
Fosswinckelgaten 50 b |
4 |
5 |
23 |
19 |
|
51
|
Bergens krets |
|
4. Bergen |
26-3-12 |
Frithjof Kayser |
kasserer |
Nye Sandvigsvei 60, Bergen |
2 |
|
21 |
8 |
|
31
|
Bergens krets |
|
5. Bergen |
25-5-27 |
Erling Nestvold |
student |
Sverresborg, Bergen |
2 |
1 |
2 |
26 |
|
31
|
Bergens krets |
|
6. Bergen |
15-9-21 |
Christian Erichsen |
hattemaker |
Konsul Børsgate 54 |
2 |
2 |
13 |
19 |
6 |
42
|
Bergens krets |
|
7. Bergen |
1-9-21 |
Julius Rogstad |
sperrebud |
Arnoldus Reimersgate 4 |
3 |
|
15 |
5 |
|
23
|
Bergens krets |
|
8. Bergen |
17-3-12 |
Peder Frantzen |
maler |
Hop st. |
2 |
4 |
14 |
3 |
|
23
|
Bergens krets |
|
9. Bergen |
29-9-18 |
Bernt Råheim |
kontorist |
Tordenskjoidsgate 7, Bergen |
2 |
|
4 |
30 |
|
36
|
Bergens krets |
|
10. Bergen |
29-1-20 |
Johan Mikkelsen |
kontorist |
Nordnesveien 10, Bergen |
3 |
2 |
16 |
18 |
|
39
|
Bergens krets |
|
11. Bergen |
14-4-20 |
Herlof Helland |
ekspeditør |
øvre Sandviksvei 8, Bergen |
3 |
|
11 |
14 |
5 |
33
|
Bergens krets |
|
12. Bergen |
4-5-20 |
Marius Flagtvedt |
kjemiker |
Bergens Gassverk, Bergen |
1 |
1 |
16 |
19 |
|
37
|
Bergens krets |
|
13. Bergen |
25-5-12 |
Ragnvald Myhrstad |
kontorbud |
Olav Kyrresgate 45 |
2 |
2 |
12 |
15 |
|
31
|
Bergens krets |
|
14. Bergen |
25-5-12 |
Sverre Steen Pedersen |
kasserer |
N. Korskirkealmening 8 |
3 |
|
18 |
7 |
|
28
|
Bergens krets |
|
16. Bergen |
30-9-22 |
Arne Andersen |
handelsbetjent |
Ladegårdsgate 24 |
2 |
3 |
18 |
|
5 |
28
|
Bergens krets |
|
19. Bergen |
22-5-22 |
Alv Eidevik |
kontorist |
Rebslagerbakken 4, Bergen |
1 |
|
5 |
30 |
7 |
43
|
Bergens krets |
|
21. Bergen |
5-3-23 |
Bernhard Laurhammer |
kontorhjelp |
Knøsesmuget 19 |
1 |
|
4 |
11 |
|
16
|
Bergens krets |
|
24. Bergen |
9-9-27 |
Thorolf Smith |
korrespondent |
Vetrlidsalmening 23 |
2 |
1 |
6 |
13 |
|
22
|
Bergens krets |
* |
1. Eid |
9-6-27 |
Knut A. Moen |
pr.løitnant |
Nordfjordeid |
2 |
|
|
10 |
|
12
|
Bergens krets |
|
1. Fjøsanger |
19-9-21 |
P. t. uten fører |
3 |
4 |
12 |
18 |
|
37
|
Bergens krets |
|
1. Florø |
25-3-20 |
Berg Rolness |
sogneprest |
Florø |
1 |
|
8 |
15 |
|
24
|
Bergens krets |
|
1. Førde |
23-4-25 |
Kristian Hope |
snekker |
Førde |
2 |
|
5 |
16 |
|
23
|
Bergens krets |
* |
1. Gyldenpris |
24-11-26 |
Thorvald Eriksen |
stud.teol. |
Stølegaten 4 a, Bergen |
2 |
|
10 |
20 |
|
32
|
Bergens krets |
* |
1. Hop |
21-12-27 |
Ingolv Eik |
lærer |
Hop st. |
2 |
|
10 |
20 |
|
32
|
Bergens krets |
|
1. Laksevåg |
18-5-11 |
P. t. troppsassistenten |
3 |
3 |
24 |
10 |
|
40
|
Bergens krets |
|
2. Laksevåg |
1-6-23 |
P. t. troppsassistenten |
2 |
|
19 |
16 |
|
37
|
Bergens krets |
|
1. Lervik |
15-2-13 |
Carsten Andresen |
ingeniør |
Lillebø gruber, Stord |
2 |
|
14 |
21 |
|
37
|
Bergens krets |
|
1. Minde |
13-10-22 |
Ivar Nordenborg |
lagerbetjent |
Falsens vei 80, Minde |
1 |
|
7 |
13 |
|
21
|
Bergens krets |
|
2. Minde |
31-3-26 |
Ludvig Hoff |
verksmester |
Villavei 13, Minde |
2 |
|
11 |
9 |
|
22
|
Bergens krets |
|
1. Nesttun |
29-12-20 |
Malvin Frantzen |
lagermann |
Nestun pr. Bergen |
2 |
1 |
18 |
11 |
8 |
40
|
Bergens krets |
|
1. Nordheimsund |
9-12-28 |
Einar Melvær |
lærer |
Nordheimsund |
2 |
|
|
13 |
|
15
|
Bergens krets |
|
1. Odda |
23-4-26 |
Lars øye |
fabrikkarbeider |
Odda |
1 |
|
6 |
17 |
|
24
|
Bergens krets |
|
1. Os |
15-1-29 |
Torbjørn Vik |
lærer |
Osøren |
2 |
|
|
43 |
|
45
|
Bergens krets |
|
1. Rubbestadneset |
8-3-29 |
Mons Meling |
mekaniker |
Rubbestadneset |
1 |
|
|
5 |
|
6
|
Bergens krets |
|
1. Salhus |
29-11-28 |
Olav Langeland |
|
Salhus pr. Bergen |
2 |
|
|
27 |
|
29
|
Bergens krets |
* |
1. Seminar |
29-1-23 |
P. t. uten fører |
|
|
|
10 |
|
10
|
Bergens krets |
|
1. Skånevik |
31-10-28 |
Kristen Nilsen |
sogneprest |
Skånevik |
2 |
|
|
20 |
|
22
|
Bergens krets |
|
1. Stend |
24-4-21 |
J. Jellestad |
tekniker |
Stend |
2 |
|
5 |
|
|
14
|
Bergens krets |
* |
1. Stongfjorden |
5-8-26 |
O. Bergset |
lærer |
Stongfjorden |
2 |
|
7 |
|
|
15
|
Bergens krets |
|
1. Strandvik |
8-3-29 |
Leiv Tveit |
lærer |
Strandvik |
1 |
|
|
12 |
|
13
|
Bergens krets |
|
1. Valestrandfossen |
1928 |
Audfinn Hammer |
student |
Valestrandsfossen |
1 |
|
|
5 |
|
6
|
Bergens krets |
|
1. Voss |
1-2-20 |
Ivar Væthe |
postekspeditør |
Voss |
2 |
3 |
29 |
16 |
|
50
|
Bergens krets |
|
1. Ulvik |
30-4-27 |
Einar Ystås |
gårdsarbeider |
Ulvik |
2 |
1 |
9 |
15 |
|
27
|
Bergens krets |
|
1. Årstad |
2-3-19 |
P. t. troppsassistenten |
1 |
|
10 |
10 |
|
21
|
Buskerud krets. |
Kretschef: tekniker Ahlert Horn, Hokksund
|
Buskerud krets |
Drammens avdeling. |
Avdelingschef: Oskar D. Holst, Kirkebakken 11, Drammen
|
Buskerud krets |
Kongsberg avdeling. |
Avdelingschef: P. t. uten avdelingschef.
|
Buskerud krets |
|
1. Drammen |
12-1-21 |
Joh. N. Fjeldstad |
kontorist |
Tomtegaten 57, Drammen |
4 |
|
21 |
31 |
|
56
|
Buskerud krets |
|
2. Drammen |
10-9-12 |
Reidar H. Lund |
reisende |
Haugesgate 20, Drammen |
4 |
|
42 |
6 |
10 |
62
|
Buskerud krets |
|
3. Drammen |
24-5-14 |
P. t. troppsassistenten |
2 |
|
18 |
8 |
|
28
|
Buskerud krets |
|
4. Drammen |
28-10-13 |
Oskar D. Holst |
kontorist |
Kirkebakken II, Drammen |
2 |
|
29 |
19 |
|
50
|
Buskerud krets |
|
6. Drammen |
11-6-23 |
Helge A. Jørstad |
vaktmester |
Latinskolen, Drammen |
3 |
|
7 |
7 |
|
17
|
Buskerud krets |
|
7. Drammen |
11-10-24 |
Thorolf Kristensen |
kontorist |
Konnerudgaten 27 |
2 |
1 |
22 |
9 |
|
34
|
Buskerud krets |
* |
1. Geithus |
19-6-20 |
Gunnar W. Dahl |
arbeider |
Gravfoss, Geithus |
2 |
|
5 |
13 |
|
20
|
Buskerud krets |
|
1. Hokksund |
16-4-16 |
Ahlert Horn |
tekniker |
Hokksund |
3 |
|
9 |
19 |
5 |
36
|
Buskerud krets |
|
1. Hønefoss |
27-4-15 |
P. t. troppsassistenten |
2 |
4 |
21 |
35 |
|
62
|
Buskerud krets |
|
1. Kongsberg |
21-3-15 |
Gudmund Wigant |
lærer |
Ekerveien |
3 |
2 |
27 |
3 |
|
35
|
Buskerud krets |
|
2. Kongsberg |
29-4-23 |
John Lagesen |
ekspeditør |
Baneveien |
2 |
|
10 |
10 |
|
22
|
Buskerud krets |
|
3. Kongsberg |
12-5-25 |
Georg Moen |
våbenarbeider |
Sandsværveien |
2 |
|
9 |
15 |
|
26
|
Buskerud krets |
|
1. Lier |
28-1-23 |
K. Kristoffersen |
elektriker |
Lier |
1 |
|
8 |
5 |
|
14
|
Buskerud krets |
|
2. Lier |
1-1-25 |
A. Øvrebø |
lærer |
Sylling st |
3 |
|
8 |
20 |
|
31
|
Buskerud krets |
|
1. Mjøndalen |
17-2-22 |
Johan A. Vik |
skoleinspektør |
Mjøndalen |
3 |
|
1 |
18 |
|
22
|
Buskerud krets |
|
1. Røyken |
9-3-28 |
Gustav A. Bækkevold |
småbruker |
Røyken |
2 |
|
5 |
13 |
|
20
|
Buskerud krets |
|
1. Sigdal |
1-12-25 |
O. O. Bakken |
|
Prestfoss, Sigdal |
2 |
|
|
5 |
|
7
|
Buskerud krets |
|
1. Skoger |
25-2-25 |
Birger Sørensen |
postledsager |
Havnegaten 25, Drammen |
2 |
|
13 |
9 |
|
24
|
Buskerud krets |
|
1. Svelvik |
1-12-25 |
Ragnvald Eier |
maskinsetter |
Svelvik |
1 |
|
8 |
10 |
|
19
|
Buskerud krets |
|
1. Vestfossen |
18-2-28 |
Anders Fosen |
elektriker |
Vestfossen |
2 |
|
8 |
20 |
|
30
|
Buskerud krets |
|
1. Vikesund |
8-3-21 |
Ottar Opheim |
lærer |
Vikesund |
2 |
|
11 |
17 |
|
30
|
Buskerud krets |
* |
1. Åmot |
3-1-23 |
Einar Hølbakken |
chauffør |
Åmot, Modum |
2 |
|
1 |
9 |
|
12
|
Finnmark krets. |
'Kretschef: lærer Petter Megrund, Vadsø
|
Finnmark krets |
* |
1. Hammerfest |
25-3-12 |
P. t. troppsassistenten |
2 |
|
10 |
13 |
|
25
|
Finnmark krets |
|
2. Hammerfest |
14-3-28 |
Fillip Tapper |
vaktmann |
Hammerfest |
2 |
|
10 |
8 |
|
20
|
Finnmark krets |
|
1. Kirkenes |
6-7-25 |
Sverre Dølvik |
lærer |
Kirkenes |
2 |
|
19 |
17 |
|
38
|
Finnmark krets |
|
2. Kirkenes |
8-3-29 |
Toralv Tveiten |
kaptein |
Kirkenes |
2 |
|
|
25 |
|
27
|
Finnmark krets |
* |
1. Mehamn |
6-12-25 |
Anathon Lillevik |
handelsbetjent |
Mehavn |
2 |
|
8 |
5 |
|
15
|
Finnmark krets |
|
1. Vadsø |
18-3-25 |
Petter Megrund |
lærer |
Vadsø |
2 |
|
8 |
22 |
|
32
|
Finnmark krets |
|
1. Vardø |
24-9-22 |
Karl D. Ingebriktsen |
lærer |
Vardø |
3 |
|
13 |
14 |
|
30
|
Finnmark krets |
|
2. Vardø |
1-10-27 |
Eilert Engebretsen |
lærer |
Vardø |
2 |
|
17 |
9 |
|
28
|
Referanser