Kretsleir Bru 1972 Bergen krets (KFUK)

Fra Speiderhistorisk leksikon
Revisjon per 25. mai 2025 kl. 18:42 av Blå Elg (diskusjon | bidrag)
(diff) ← Eldre revisjon | Nåværende revisjon (diff) | Nyere revisjon → (diff)
Hopp til:navigasjon, søk
Bru 1972
KFUK-Kretsleir-1972-Bru-Stoffmerke 1 1.jpg
Kretsleir for: Bergen krets av Norges KFUK-speidere
Forbund: Norges KFUK-speidere
År: 1972
Dato: 11. - 17. august
Kommune/sted: [1] Ullensvang kommunevåpen.png Ullensvang,
tidl. Jondal kommunevåpen.png Jondal, Bru
Bergen krets hadde kretsleir på Bru i 1972.

Sted

Bru i Strandebarm.

Om leirens program og gjennomføring

Fra Bergens Tidende 12. august: KFUK-speiderne fra Bergen dro i går i to puljer til Bru i Strandebarm der det skal være kretsleir for 410 piker neste uke. Leiren har fått navnet «Ridderleir» — det vil si at det i leirtiden blir lagt særlig vekt på hjelpsomhet. ærlighet o.l. For å realisere noe av dette, vil det ga ut invitasjon til stedets gamlehjem. De gamle vil bli vist rundt i leiren og underholdt av speiderpikene. I tillegg til vanlig leirarbeid blir det et godt tilbud av forskjellige fritidssysler, og alle deltakerne vil få mulighet til en dag ved sjøen. Da blir det aktiviteter både i sjøen, I båt og på stranden. Instruktører fra Bergens Svømme- og Livredningsklubb blir med, og pikene får anledning til å ta svømmemerker, Sjøvett-diplomet m.m. Den høytidelige åpning av leiren foregår i morgen med innbudte gjester, og da er leiren åpen også for foreldre og andre interesserte. [2]

Dagsorden

Deltakere

ca 410 deltagere. [2]

Noen som deltok, mangler fortsatt mange:

Pris

Leiravis

Leirsang

Minner og omtale fra leiren

Organisering

Leirkomite

Etater

Leirens bakgrunn og planlegging

Minneprodukter fra leiren

Hver landsleir hadde sine minneprodukter, det være seg leirmerker, metallmerker og leirnåler, leirminnebøker, leirhefter, leiraviser, postkort, frimerker, poststempler, kopper og krus, diplomer, belter og kniver, leirskjerf, flagg og -vimpler, T-skjorter, film og video, lydopptak, og annet. Alle har sine egne artikkelsider, hvor du kan finne ut mer om disse.
Kanskje du selv har noen effekter, send gjerne et bilde til oss - red[at]speidermuseet.no[[1]] På forhånd takk!

Utklipp og minner

Mer om

Les mer om speidingen i tidligere Hordaland fylke Hordaland Fylkeskommune-1.png

KFUKlogo.jpg Norges KFUK-Speidere i tidl. Hordaland fylke
KFUKlogo.jpg Norges KFUK-Speidere

Eksterne lenker

Referanser

  1. Her er det tatt utgangspunkt i dagens oppdeling av fylker og kommuner og lagt til evnt. tidl. benevnelser for disse. Hvis det ikke er opprettet en egen artikkelside for disse, vil denne bli søkbar og kategorisert etter dagens oppdeling.
  2. 2,0 2,1 2,2 Bergens Tidende.png Bergens Tidende, 12. august 1972
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Lokalhistorie-NSF-tropp-1988 (1).jpg Finnes hos / opplysninger fra Speidermuseet på Laksevåg
Vet du mer om "Kretsleir Bru 1972 Bergen krets (KFUK)"? Du kan være med å legge inn mer historisk stoff, følg Basismanualen.
Husk å være innlogget for å gjøre endringer. Lykke til!